Veteriner Mahmut Yaş İle Kuduz Hastalığını Konuştuk
Düziçi ilçemizin Ellek kasabasında başlayan daha sonra ise Gökçayır köyünde ortaya çıkan Kuduz vakaları halkımızı tedirgin etti.
Tarih: 27.9.2016 10:36:44/ 5493okunma / 0yorum

 

Düziçi ilçemizin Ellek kasabasında başlayan daha sonra ise Gökçayır köyünde ortaya çıkan Kuduz vakaları halkımızı tedirgin etti. Vatandaşlarımız bu dönemde yapması gerenler neler, Kuduz Nedir, nasıl Bulaşır, kuduz´dan nasıl korunuruz? gibi daha bir çok soruyu ilçemiz veterinerlerinden Mahmut Yaş ile konuştuk. Biz sorduk Mahmut Bey yanıtladı.

 

Mahmut Bey Öncelikle Kuduz Hastalığı Nedir Bize Anlatabilir misiniz?

 

Kuduz; hasta hayvanın ısırması sonucu enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri yada mukozalara teması yoluyla bulaşan ve akut beyin iltihabı sonucu ölümle biten bir viral hastalıktır.

Kuduz hastalığı; çakal ,kurt, tilki, ayı, yarasa gibi tüm vahşi memeliler ve kuduz aşısı yapılmamış kedi, köpek, inek gibi evcil memeli hayvanların enfekte yabani hayvanlar tarafından ısırılması ve salya yoluyla evcil hayvanlara bulaşır. Kuduz hastalığı insanlara  kuduz olmuş yabani ve evcil hayvanlar tarafından ısırılmasıyla ile bulaşır. Kan emici yarasalarda virüs tükürük bezlerine yerleşir ve onları hasta etmez fakat diğer hayvanlara ve insanlara bulaştırabilir.

 

Kuduz Olan Hayvan Nasıl Anlaşılır?

 

Hastalığın gidişatına göre 3 farklı safhası vardır. Bunlar; Başlangıç dönemi, Saldırgan dönemi ve Felç dönemidir. Hastalık ortaya çıktıktan 3 ile 7 gün içinde hayvan ölür.

 

1)Başlangıç Dönemi

 

2-3 gün sürer. Davranış bozuklukları olur ve beden ısısı yükselir. Hayvan ısırık bölgesini yavaş yavaş ısırmaya ve tırmalamaya başlar.

 

2)Saldırgan Dönemi

 

2-4 gün arası sürer. Kuduz kedi ve köpek başlarda ürkek ve saldırgan olur. Yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği oluşur. İştahı azalır, buna karşın su içme isteğinde belirgin bir artış görülür. Gözlerinde irileşme ve kızarıklık oluşur. Hasta hayvanlar loş yerlere saklanmayı severler. Bilinç giderek kaybolur ve her şeye karşı hırçınlaşır. Her önüne gelen canlıyı ve bu arada sahibini de ısırır. Korkusuzca her canlıya karşı saldırgan olur. Köpekler evi terk ederler ve bir daha geri dönmezler. Ağızdan bol salya akar. Maksatsız havlamalar görülür.

 

3)Felç Dönemi

 

2-3 gün sürer. Hastalık ilerledikçe öncelikle ısırılan organdan başlar ve tüm vücutta felçler meydana gelir. Havlama  sesi değişir ve zamanla kısılır. Belirgin salya artışı olur. Hayvan hareket edemez. Dengesini kaybeder ve yere düşer. Tam felç gelişmesinden 1-2 gün içinde hayvan ölür. Klinik belirtiler ortaya çıktıktan sonra tedavisi yoktur. Kuduza yakalanmış havan bir hafta içinde ölür.

 

Kuduz Hastalığının Bulaşma Şekli nasıldır?

 

 • Kuduza yakalanmış bir memeli hayvanların (özellikle köpek) ısırması ve yaralanması ile
 • Kuduz hayvan salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz veya buruna temas etmesiyle
 • Kuduz hayvanın salyası bulaşan eşyanın (tasma, yular, dizgin vb) yaralı deri ile temas etmesi ile
 • Kuduz hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar ile (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşıktır )
 • Kuduz hayvanın eti ile sütünün çiğ olarak  yenmesi ile
 • Kuduza yakalanmış bir insan ile yakın temasta bulunulması ile

 

Virüs, vücuda girdiği yerde bulunan sinirler yoluyla beyne gider, yerleşir ve orada bulaşır. İnsanlarda kuluçka süresi 2 ile 8 haftadır. Kedi ve köpekler klinik semptomların başlamasından 3 ila 10 gün öncesine kadar virüsü bulaştırabilirler.

 

Kuduzun İnsanlar Üzerindeki Belirtileri Nelerdir?

 

İnsanlarda başlangıç semptomları; iştahsızlık, kırgınlık, yorgunluk, ateş görülür. Isırık bölgesinde ağrı ve duyu kaybı görülür ki kuduza özgü ilk belirti budur. Daha sonra huzursuzluk, aşırı korku hali, saldırganlık, uykusuzluk, psikiyatrik bozukluklar ve depresyon bunlara bağlı eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, titreme, karın ağrısı, bulantı – kusma görülebilir.

Nörolojik bulgular olarak hiperaktivite, oryantasyon bozukluğu, hayal görmeler, sara krizi, tuhaf davranışlar, ense sertliği, hızlı ve sık nefes alıp verme, salya artımı ve felç olma durumu daha sonra ortaya çıkar. Ayrıca hastalarda suyu görünce sudan korkma gelişir. Nörolojik gelişmelerden 7 gün sonra koma hali gelişir ve hasta yaşamını yitirir.

 

Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırılan Bir İnsanda Yapması Gerekenler Nelerdir?

 

Şüpheli bir hayvan tarafından ısırılan kişinin yarası sabunlu yada deterjanlı su ile bolca yıkanmalıdır. Çok basit gibi görülen bu uygulamanın özellikle yüzeysel yaralarda %90 oranında azaltıldığı saptanmıştır. Yaraya antiseptik (% 40 – 70lik alkol, iyodin…vb) uygulanmalıdır.

Sağlıklı görünümü olan köpek, kedi ve ya diğer bir evcil hayvan insanı ısırdığında o hayvan hemen yakalanmalı ve 10 gün boyunca gözlem altında tutulmalıdır. Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmez ise korkulacak bir durum yok demektir. Kuduz şüphesi olan hayvan yakalanıp gözlem altında tutulamıyor ise veya yapılan testler pozitif çıkarsa kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalıdır.

Temas sonrası uygulamada yara bakımı ve kuduz serumu uygulamasından sonra aşılamaya geçilmelidir.

 

Kuduzdan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakmamaya çalışın.
 • Evde beslediğiniz hayvanlara kuduz aşılarını zamanında yaptırın.
 • Tanımadığınız hayvanlara yaklaşmayın ve oynamayın.
 • Hasta gibi görünen hayvanlara yardım etmek için dokunmayın.
 • Ölü hayvanlara yaklaşmayın ve dokunmayın.

Röportaj: Zeki Kurultak

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanı Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarını ziyaret etti. 18 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleşen ziyaretle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Düziçi Ülkü Ocakları Başkanı Kemalettin Geçit " Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanımız Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarımızı ziyaret ederek Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi. Bu güzel giyaretinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz" dedi. Haber:Zeki Kurultak Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi.
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
YARBAŞI BELEDİYESİNDE ASGARİ ÜCRET 4500 TL OLDU Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatıyla Belediyemizde asgari ücret 4500 tl olarak güncellenmiştir."dedi. Haber:Zeki Kurultak
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
İlçemiz Düziçi´nde sahipsiz sokak canlarının beslenmesi için öğrencilere paketler halinde mama dağıtıldı.
 YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
4 Aralık 2021 Cumartesi günü arazi anlaşmazlığı yüzünden çıktığı iddia edilen tartışmanın büyümesi üzerine yeğeni Hasan Homak´ı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla aranan şüpheli H. M. Jandarma eplerince evinin yakınındaki ormanlık alanda yakaladı.
MESLEKTAŞIMIZ ZEKİ KURULTAK´ A ÖNEMLİ GÖREV
MESLEKTAŞIMIZ ZEKİ KURULTAK´ A ÖNEMLİ GÖREV
OGC´nin Buğün yapılan Olağan Genel Kurulunda gazeteci meslektaşımız ve sayfamız Gündem TV´nin kurucularından Zekice Gazetesi Sahibi Zeki Kurultak, Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeliğine Seçildi
OGC´NİN YENİ YÖNETİMİNDE YER ALDIK
OGC´NİN YENİ YÖNETİMİNDE YER ALDIK
OGC´nin Olağan Genel Kurulu Yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde mevcut başkan İsrafil Avcı güven tazeledi.
OGC´de Başkan Avcı Güven Tazeledi
OGC´de Başkan Avcı Güven Tazeledi
OGC Başkan İsrafil Avcı ile devam edecek. Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti´nin (OGC) olağan genel kurulu yapıldı.
BÖCEKLİ BELDESİNDE SİLAHLI KAVGA:1 ÖLÜ
BÖCEKLİ BELDESİNDE SİLAHLI KAVGA:1 ÖLÜ
Böcekli Beldesi Gümüş Köyünde akraba olan iki aile arasında arazi anlaşmazlığı yüzünden çıkan tartışmada H.M. isimli şahıs Hasan Homak (46) isimli yeğenini tüfekle vurdu.
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Eğitim Gücü Sen Kurucular Kurulu Üyesi Fatma Tütar başkanlığında Düziçi´nde gerçekleşen toplantı ile İl Yönetimi Oluşturuldu.
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
Düziçi ilçesinde dün akşamdan bu yana kayıp olan 12, 17 ve 19 yaşındaki üç kardeş bulundu.
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçi´nin Boğaziçi Mahallesinden Olan Uzman Çavuş Yunus Emre Yalman, Kuzey Irak´ta Şehit Düştü.
Osmaniye 5. Kitap fuarı açıldı
Osmaniye 5. Kitap fuarı açıldı
Bu yıl 5.´si düzenlenen ve 22-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan Osmaniye Kitap Fuarı Masal Park bitişiğinde yer alan Osmaniye Fuar Alanında açıldı.
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Düziçi Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Mevlidi Nebi Haftası Etkinlikleri Kapsamında Cuma Namazı Çıkışı Vatandaşlara Etli Pilav İkramında Bulundu.
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Osmaniye´nin Kadirli ilçesinde polisle yaşadığı kovalamaca sonucu kullandığı otomobil ile köy yoluna giren genç durdurulduğu esnada pompalı tüfekle intihar ederek hayatını kaybetti.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yedi (7) çocuk babası 80 yaşındaki yaşlı adam Mehmet Zeki Öner yalnız yaşadığı evinde ölü olarak bulundu.
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
İlçemizde 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama Programı Düziçi Kaymakamlığı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Refik Cesur Bulvarı Üzeri Türk Telekom Bayi Yiğit İletişim civarında meydana gelen kazada bir (1) kişi yaralandı.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yalnız yaşayan 82 yaşındaki yaşlı adam Evinde ölü olarak bulundu.
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
Düziçi´nin dört gazetecisi tarafından kurularak kısa sürede ilçenin en büyük sosyal medya sayfası olan Düziçi Gündem Ekibi, Düziçi Kurban Bayramı ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Bir araya Gelerek İki Bayramı Birden Kutladı.
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
Bayram sabahı Yarbaşı Beldesi Karacaören Mahallesi´nde meydana gelen kazada bir kişi hafif şekilde yaralandı.
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
Ş. A. Metlioğlu Caddesi Üzeri Çarşı Merkezinde İki Aracun Karıştığı Kaza Ana Caddede Yolun Uzun Süre Kapanmasına Neden oldu.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar