Veteriner Mahmut Yaş İle Kuduz Hastalığını Konuştuk
Düziçi ilçemizin Ellek kasabasında başlayan daha sonra ise Gökçayır köyünde ortaya çıkan Kuduz vakaları halkımızı tedirgin etti.
Tarih: 27.9.2016 10:36:44/ 5869okunma / 0yorum

 

Düziçi ilçemizin Ellek kasabasında başlayan daha sonra ise Gökçayır köyünde ortaya çıkan Kuduz vakaları halkımızı tedirgin etti. Vatandaşlarımız bu dönemde yapması gerenler neler, Kuduz Nedir, nasıl Bulaşır, kuduz´dan nasıl korunuruz? gibi daha bir çok soruyu ilçemiz veterinerlerinden Mahmut Yaş ile konuştuk. Biz sorduk Mahmut Bey yanıtladı.

 

Mahmut Bey Öncelikle Kuduz Hastalığı Nedir Bize Anlatabilir misiniz?

 

Kuduz; hasta hayvanın ısırması sonucu enfekte tükürüğün bütünlüğü bozulmuş deri yada mukozalara teması yoluyla bulaşan ve akut beyin iltihabı sonucu ölümle biten bir viral hastalıktır.

Kuduz hastalığı; çakal ,kurt, tilki, ayı, yarasa gibi tüm vahşi memeliler ve kuduz aşısı yapılmamış kedi, köpek, inek gibi evcil memeli hayvanların enfekte yabani hayvanlar tarafından ısırılması ve salya yoluyla evcil hayvanlara bulaşır. Kuduz hastalığı insanlara  kuduz olmuş yabani ve evcil hayvanlar tarafından ısırılmasıyla ile bulaşır. Kan emici yarasalarda virüs tükürük bezlerine yerleşir ve onları hasta etmez fakat diğer hayvanlara ve insanlara bulaştırabilir.

 

Kuduz Olan Hayvan Nasıl Anlaşılır?

 

Hastalığın gidişatına göre 3 farklı safhası vardır. Bunlar; Başlangıç dönemi, Saldırgan dönemi ve Felç dönemidir. Hastalık ortaya çıktıktan 3 ile 7 gün içinde hayvan ölür.

 

1)Başlangıç Dönemi

 

2-3 gün sürer. Davranış bozuklukları olur ve beden ısısı yükselir. Hayvan ısırık bölgesini yavaş yavaş ısırmaya ve tırmalamaya başlar.

 

2)Saldırgan Dönemi

 

2-4 gün arası sürer. Kuduz kedi ve köpek başlarda ürkek ve saldırgan olur. Yabancı cisimlere karşı ilgisi artar. Alışık olmadığı gıdaları yeme isteği oluşur. İştahı azalır, buna karşın su içme isteğinde belirgin bir artış görülür. Gözlerinde irileşme ve kızarıklık oluşur. Hasta hayvanlar loş yerlere saklanmayı severler. Bilinç giderek kaybolur ve her şeye karşı hırçınlaşır. Her önüne gelen canlıyı ve bu arada sahibini de ısırır. Korkusuzca her canlıya karşı saldırgan olur. Köpekler evi terk ederler ve bir daha geri dönmezler. Ağızdan bol salya akar. Maksatsız havlamalar görülür.

 

3)Felç Dönemi

 

2-3 gün sürer. Hastalık ilerledikçe öncelikle ısırılan organdan başlar ve tüm vücutta felçler meydana gelir. Havlama  sesi değişir ve zamanla kısılır. Belirgin salya artışı olur. Hayvan hareket edemez. Dengesini kaybeder ve yere düşer. Tam felç gelişmesinden 1-2 gün içinde hayvan ölür. Klinik belirtiler ortaya çıktıktan sonra tedavisi yoktur. Kuduza yakalanmış havan bir hafta içinde ölür.

 

Kuduz Hastalığının Bulaşma Şekli nasıldır?

 

 • Kuduza yakalanmış bir memeli hayvanların (özellikle köpek) ısırması ve yaralanması ile
 • Kuduz hayvan salyasının sıyrık veya çatlak deriye, göz veya buruna temas etmesiyle
 • Kuduz hayvanın salyası bulaşan eşyanın (tasma, yular, dizgin vb) yaralı deri ile temas etmesi ile
 • Kuduz hayvan tarafından tırnaklanarak meydana gelen yaralanmalar ile (hayvanın tırnağı kendi salyası ile bulaşıktır )
 • Kuduz hayvanın eti ile sütünün çiğ olarak  yenmesi ile
 • Kuduza yakalanmış bir insan ile yakın temasta bulunulması ile

 

Virüs, vücuda girdiği yerde bulunan sinirler yoluyla beyne gider, yerleşir ve orada bulaşır. İnsanlarda kuluçka süresi 2 ile 8 haftadır. Kedi ve köpekler klinik semptomların başlamasından 3 ila 10 gün öncesine kadar virüsü bulaştırabilirler.

 

Kuduzun İnsanlar Üzerindeki Belirtileri Nelerdir?

 

İnsanlarda başlangıç semptomları; iştahsızlık, kırgınlık, yorgunluk, ateş görülür. Isırık bölgesinde ağrı ve duyu kaybı görülür ki kuduza özgü ilk belirti budur. Daha sonra huzursuzluk, aşırı korku hali, saldırganlık, uykusuzluk, psikiyatrik bozukluklar ve depresyon bunlara bağlı eşlik eden öksürük, boğaz ağrısı, titreme, karın ağrısı, bulantı – kusma görülebilir.

Nörolojik bulgular olarak hiperaktivite, oryantasyon bozukluğu, hayal görmeler, sara krizi, tuhaf davranışlar, ense sertliği, hızlı ve sık nefes alıp verme, salya artımı ve felç olma durumu daha sonra ortaya çıkar. Ayrıca hastalarda suyu görünce sudan korkma gelişir. Nörolojik gelişmelerden 7 gün sonra koma hali gelişir ve hasta yaşamını yitirir.

 

Kuduz veya Kuduz Şüpheli Bir Hayvan Tarafından Isırılan Bir İnsanda Yapması Gerekenler Nelerdir?

 

Şüpheli bir hayvan tarafından ısırılan kişinin yarası sabunlu yada deterjanlı su ile bolca yıkanmalıdır. Çok basit gibi görülen bu uygulamanın özellikle yüzeysel yaralarda %90 oranında azaltıldığı saptanmıştır. Yaraya antiseptik (% 40 – 70lik alkol, iyodin…vb) uygulanmalıdır.

Sağlıklı görünümü olan köpek, kedi ve ya diğer bir evcil hayvan insanı ısırdığında o hayvan hemen yakalanmalı ve 10 gün boyunca gözlem altında tutulmalıdır. Bu süre içinde hayvanda kuduz görülmez ise korkulacak bir durum yok demektir. Kuduz şüphesi olan hayvan yakalanıp gözlem altında tutulamıyor ise veya yapılan testler pozitif çıkarsa kısa süre içerisinde tedaviye başlanmalıdır.

Temas sonrası uygulamada yara bakımı ve kuduz serumu uygulamasından sonra aşılamaya geçilmelidir.

 

Kuduzdan Korunmak İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

 

 • Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı, özellikle geceleri serbest bırakmamaya çalışın.
 • Evde beslediğiniz hayvanlara kuduz aşılarını zamanında yaptırın.
 • Tanımadığınız hayvanlara yaklaşmayın ve oynamayın.
 • Hasta gibi görünen hayvanlara yardım etmek için dokunmayın.
 • Ölü hayvanlara yaklaşmayın ve dokunmayın.

Röportaj: Zeki Kurultak

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
09 Nisan 2022 Cumartesi günün, jandarmaya ait aracın, Adana - Kozan karayolunda, özel bir otomobil ile çarpışması sonucu araçta şehit olan, Düziçili Uzman Çavuş Yusuf Avan Mevlid-i Şerif Okutuldu.
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
11 Mart 2022 Cuma sabahında İlçemiz Düziçi´nin yüksek kesimlerinde görünen kar öbekleri ile yeni güne merhaba dedi.
25. Uluslararası Geleneksel “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
25. Uluslararası Geleneksel “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) organizasyonu ile düzenlenmekte olan “Uluslararası Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması”nın 25.´ncisine başvurular başladı.
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
Gazetemiz sayfasına gelen bir dolandırırlık ihbarı üzerine harekete geçerek, söz konusu dolandırıldığı iddia edilen şahsın annesi gazetemize şu açıklamalarda bulundu.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
Kış aylarında su ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, ilimiz Osmaniye şehrinin merkezi noktalarına yerleştirilen “Mamamatik Kutuları” sokak hayvanları için hizmet vermeye başladı.
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna sosyal medyadan başlattığı kampanya çerçevesinde yardımseverlerin destekleriyle temin edilen kömürleri vatandaşların evlerine teslim etti.
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
Düziçi Kaymakamlığı tarafından 20 Ocak 2022 Perşembe, günü saat:11.00da İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde “Halk Günü” toplantısı yapıldı.
 TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Düziçi Şubelerinin Hizmet Binasının açılışı Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ve protokol mensupları tarafından yapıldı.
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
Düziçi Çarşı merkezinde meydana gelen silahlı kavgada 1
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, İhtiyaç Sahibi Ailelelerin Bu Soğuk Kış Günlerinde Üşümemesi İçi "Kömür Yardımı Kampanyası" Başlattı.
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Düziçi Belediyesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen "1.Karne Şenliği" Büyük ilgi gördü. 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 13.30 da Çocuk Köyünde başlayan şenlik akşama kadar devam etti.
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
İlçemiz Düziçi´nde 17.01.2022 günü, cinsel istismar şüphesiyle yakalanarak gözaltına alınan şahıs mahkemeye çıkarıldı.
DÜZİÇİ´NDE KAR HEYECANI
DÜZİÇİ´NDE KAR HEYECANI
Düziçi´nin Yüksek Kesimlerine ve Yaylalarına Dün Akşam Saatlerinden İtibaren (17 Ocak 2022) Başlayan Kar Yağışı Devam ediyor.
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
Emniyet güçleri ilimzi genelinde suçlulara göz açtırmıyor.
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Sekiz (8) çift ayakkabı hırsızlığı yapan A.Ö, ile M. Ç İsimli Kişileri Ormaniye Merkezde Yakaladı.
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Uyuşturucu Kullanma ve Satma Suçu İşleyen A.F.Ö, ile E. D İsimli Kişileri Yakaladı.
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
İlçemiz Düziçi´ne uyuşturucu sokmaya çalışan şahıs Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ilçe girişinde kıskıvrak yakalandı.
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanı Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarını ziyaret etti. 18 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleşen ziyaretle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Düziçi Ülkü Ocakları Başkanı Kemalettin Geçit " Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanımız Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarımızı ziyaret ederek Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi. Bu güzel giyaretinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz" dedi. Haber:Zeki Kurultak Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi.
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
YARBAŞI BELEDİYESİNDE ASGARİ ÜCRET 4500 TL OLDU Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatıyla Belediyemizde asgari ücret 4500 tl olarak güncellenmiştir."dedi. Haber:Zeki Kurultak
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
İlçemiz Düziçi´nde sahipsiz sokak canlarının beslenmesi için öğrencilere paketler halinde mama dağıtıldı.
 YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
4 Aralık 2021 Cumartesi günü arazi anlaşmazlığı yüzünden çıktığı iddia edilen tartışmanın büyümesi üzerine yeğeni Hasan Homak´ı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla aranan şüpheli H. M. Jandarma eplerince evinin yakınındaki ormanlık alanda yakaladı.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar