“Toros Canavarı” Düziçililer İle Buluştu
Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Düziçi Şubesi tarafından organize edilen “Toros Canavarı” isimli tiyatro oyunu 14 Mayıs 2016 Cumartesi günü saat 19:00 da Düziçi Fen Lisesi Sinema Salonunda müzikal şekilde tiyatroseverler ile buluştu.
Tarih: 17.5.2016 16:58:07/ 2333okunma / 0yorum

 

“Toros Canavar” adlı tiyatro oyununun usta yazarı Aziz Nesin´in kendisine has deyişiyle, Toros Canavar; izahı olmayan şeylerin mizahının yapıldığı´ bir hikaye. Kendi halinde mülayim bir memur emeklisi olan Nuri Sayaner´in ailesiyle birlikte monoton hayatının beklenmedik gelişmeler sonucu aksiyon dolu bir maceraya dönüşmesinin anlatıldığı bir oyun.

 

Tiyatronun açılış konuşmasını yapan Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Düziçi Şubesi başkanı Dr. Selahattin Beyaz “Katılımınızla bizi onurlandırdınız. Bize destek vererek İmece ruhunu tekrar canlandırdınız. Ben kısaca derneğimizden bahsetmek istiyorum. Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Düziçi Şubesi 23 Temmuz 2015 tarihinde kuruldu. 16 Ocak 2016 tarihinde 1.Olağan Genel Kurul Toplantısını yaptı. 23 ilde örgütlenerek faaliyetini sürdürmektedir. Genel Merkezimiz İzmir´dedir.

 Köy Enstitüleri eğitim sistemi, öğrenmeyi hayatın gerçek problemleri üzerinden gerçekleştiren üretimi, beceriye dönüştüren bütünsel bir eğitimin adıdır. Enstitüler, yaparak, yaşayarak, üreterek öğrenilen kurumlardı. Enstitülerde öğrenciler, “özgüven ve özgürleşme” süreçlerini geliştirerek Cumhuriyetin “fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür ”kuşakları ütopyasını hayata geçirdiler. Özgürleşme, enstitü eğitiminin temel hedefiydi ve bunu da başardılar. Köy Enstitülerinin; “iş okulu, kültür okulu, müzik okulu, tarım okulu, sanat okulu, aydınlanma okulu” ve en önemlisi “toplumsal sorumluluk merkezleri” olarak değerli işlevleri olmuştur.

 

2016 YILINDA TÜRKİYE´DE EĞİTİM


Yıl 2016, eğitim sisteminin niteliğini tümüyle kaybettiğini pek çok veride doğrulayabiliyoruz. Son 5 yılın YGS-2015 sonuçları bakılırsa 40 soruda kabaca fen ortalaması 3-4, Matematik 5-6, sosyal 10-11 ve Türkçe 16-18 arasında değişiyor. Bu rakamlar bir iflasın somut kanıtlarıdır. Başka; PISA gibi uluslararası güvenilir bir sınavda 2003, 2006, 2009, 2012, 2015 sonuçlarında Türkiye hep sonlarda, rakamlara bakarsak eğitimin nitelik kaybını acıyla izleyebiliriz. Son olarak 9 Nisan 2015 tarihli gazetelere bakılırsa OECD´nin bir analizi açıklandı. Bu analize göre “Okul dan kaçma” %54.2 oranıyla Türkiye birinci. OECD ortalaması ise %14.5… Köy Enstitülü öğrenciler okullarını bir “eğitim cenneti” olarak algılarken günümüzde öğrencilerin böyle bir algısı yok ki, okula gitmek istemiyorlar… Okul onları sıkıyor, onları geliştirmiyor, keşfetmek yok, öğrenmek yok, anlamak yok… Sadece gerçek hayattan kopuk, ezberlenen kuru bilgiler… Yıl 2016, Türkiye nitelikli öğretmen yetiştiremiyor. Üniversite düzeyinde eğitim vermesine rağmen 5 yıllık Köy Enstitülerinin öğretmen niteliğini yakalayamıyor. Siyasal iktidarın arka bahçesi haline gelmiş üniversiteler, eğitim fakülteleri ve ezberci kitlesel eğitim ülkenin geleceğini karartıyor. Köy Enstitüleri, özgün öğretmen yetiştiren kurumlardı. Köy Enstitülü öğretmenler, enstitülerdeki kitap okuma ve tartışma saatlerinin kazanımlarını mezun olduktan sonra hayatlarına katmışlar ve köy gerçekliğini edebiyata taşımışlardır. Bütün enstitülüler yazmışlardır. Tümünün şiirleri, öyküleri, romanları vardır. Yıl; 2016 eğitiminin; öğrencinin özgürce gelişimini, doğuştan getirdiği yeteneklerin, becerilerin gelişmesini engelleyen bir doğası vardır.

Türkiye artık “Eğitim reformu” tartışmalarına başlamalıdır. İlerici siyaset kurumu bu sorun üzerinde kafa yormalıdır. İktidara geldiklerinde laik, demokratik ve bilimsel bir projeksiyonla eğitim reformunu yapacaklarını, tüm yoksulların ve kız öğrencilerinin eğitim haklarının arkasında olacaklarını, atanamayan tüm öğretmenlerin atanmasını sağlamalıdır.

Bir önemli açıklama daha yapmak istiyorum. Düziçi´inde Kurulmakta olan Aziz Sancar Eğitim Köyü.Nobel Ödülü alan Aziz Sancar´a gazeteciler soruyor: Başarınızı neye borçlusunuz. Aziz Sancar cevap veriyor. Başarımı Cumhuriyet´e borçluyum. Gazeteciler soruyor Öğretmenleriniz kimlerdi? Aziz Sancar; öğretmenlerimiz Köy Enstitülü öğretmenlerdi hepsi idealist insanlardı.

 Aziz Sancar gençler ben Mardin Savur´ da yaşamış, köy çocuğuyum. Bu gün Nobel aldım. Bahane yok. Çalışın ATATÜRK Kılavuzdur.diyor” dedi.

Haber/Fotoğraf: Zeki Kurultak

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Toros Canavarı Düziçililer Buluştu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Eğitim Gücü Sen Kurucular Kurulu Üyesi Fatma Tütar başkanlığında Düziçi´nde gerçekleşen toplantı ile İl Yönetimi Oluşturuldu.
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
Düziçi ilçesinde dün akşamdan bu yana kayıp olan 12, 17 ve 19 yaşındaki üç kardeş bulundu.
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçi´nin Boğaziçi Mahallesinden Olan Uzman Çavuş Yunus Emre Yalman, Kuzey Irak´ta Şehit Düştü.
Osmaniye 5.  Kitap fuarı açıldı
Osmaniye 5. Kitap fuarı açıldı
Bu yıl 5.´si düzenlenen ve 22-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan Osmaniye Kitap Fuarı Masal Park bitişiğinde yer alan Osmaniye Fuar Alanında açıldı.
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Düziçi Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Mevlidi Nebi Haftası Etkinlikleri Kapsamında Cuma Namazı Çıkışı Vatandaşlara Etli Pilav İkramında Bulundu.
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Osmaniye´nin Kadirli ilçesinde polisle yaşadığı kovalamaca sonucu kullandığı otomobil ile köy yoluna giren genç durdurulduğu esnada pompalı tüfekle intihar ederek hayatını kaybetti.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yedi (7) çocuk babası 80 yaşındaki yaşlı adam Mehmet Zeki Öner yalnız yaşadığı evinde ölü olarak bulundu.
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
İlçemizde 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama Programı Düziçi Kaymakamlığı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Refik Cesur Bulvarı Üzeri Türk Telekom Bayi Yiğit İletişim civarında meydana gelen kazada bir (1) kişi yaralandı.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yalnız yaşayan 82 yaşındaki yaşlı adam Evinde ölü olarak bulundu.
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
Düziçi´nin dört gazetecisi tarafından kurularak kısa sürede ilçenin en büyük sosyal medya sayfası olan Düziçi Gündem Ekibi, Düziçi Kurban Bayramı ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Bir araya Gelerek İki Bayramı Birden Kutladı.
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
Bayram sabahı Yarbaşı Beldesi Karacaören Mahallesi´nde meydana gelen kazada bir kişi hafif şekilde yaralandı.
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
Ş. A. Metlioğlu Caddesi Üzeri Çarşı Merkezinde İki Aracun Karıştığı Kaza Ana Caddede Yolun Uzun Süre Kapanmasına Neden oldu.
ÇME SUYU KESİNTİLERİ VATANDAŞLARIN TEPKİSİNE NEDEN OLUYOR
ÇME SUYU KESİNTİLERİ VATANDAŞLARIN TEPKİSİNE NEDEN OLUYOR
İlçe genelinde yaşanan içme suyu kesintileri vatandaşların tepkisine neden oluyor.
DÜZİÇİ´NDE EKİNLER BİÇİLİYOR
DÜZİÇİ´NDE EKİNLER BİÇİLİYOR
İlçemiz Düziçi´nde, artık sıcaklarında mevsim normallerine dönmesiyle birlikte, yer yer öncelikle olarak Arpa hasadının başlamasının ardından buğday hasadına da başlandı.
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ, SÜPER KAMPANYA
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ, SÜPER KAMPANYA
Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, Her Yıl Olduğu Gibi Bu Yılda Yine Kurban Bayramında Kurban Kesemeyen İhtiyaç Sahibi Aileler İçin Kolları Sıvadı.
VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU, MAHALLE MAHALLE GEZİYOR
VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU, MAHALLE MAHALLE GEZİYOR
Düziçi Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın maaşlarını adreslerinde kendilerine teslim ediyorlar.
 İYİKİ VARSINIZ "PATİ DOSTLARI"
İYİKİ VARSINIZ "PATİ DOSTLARI"
Sokakta yaşayan sahipsiz başıboş hayvanlar için bırakılan kedi ve köpek mamaları sevimli partilerin hayata tutunmasını sağlıyor.
ÇERÇİOĞLU KÖYÜNDE SİLAHLI YARALANMA
ÇERÇİOĞLU KÖYÜNDE SİLAHLI YARALANMA
Düziçi´nin Çerçioğlu Köyü Karagözler mahallesinde meydana gelen olayda bir kişi silahla yaralandı.
 MUHTAR SUNA, 1 MAYIS´TA ÇALIŞANLARI UNUTMADI
MUHTAR SUNA, 1 MAYIS´TA ÇALIŞANLARI UNUTMADI
Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, 1 Mayıs İşçi Bayramında İşçilerin Yüzünü Güldürdü. Yaptığı yardım ve destekler le 7´den 70´e Düziçililerin gönlünde taht kuran Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, 1 Mayıs´ta çalışmak zorunda olan işçilerimize destek olmak için harekete geçti.
TOKİ, 604 YENİ KONUT YAPACAK
TOKİ, 604 YENİ KONUT YAPACAK
Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, yeni yapılacak olan 604 konuttan oluşacak TOKİ evlernin ihalesinin yapıldığı bildirildi.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar