DÜZİÇİ VE GELECEĞİMİZ ÜZERİNE BİR ÇAĞRI
Değerli ilçe sakinlerimiz ve değerli Zek!ce okurları! Uzun bir aradan sonra tekrar bir yazı konusuyla sizinleyim. Çok sık bir şekilde yazamamakla birlikte (mesleğimin şartlarından ötürü), memleket meseleleri üzerine kafa yorarken ilçemiz ile ilgili bir konu aklımda zuhur etti. Dilerseniz bu fikrimi kısa bir yazı ile sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Tarih: 12.1.2016 18:16:52/ 2217okunma / 0yorum

 

Değerli ilimiz Osmaniye´nin merkezi Ankara´da konuşlanmış, faaliyetleri ile bürokratlarımızı ve gençlerimizi birleştiren, organizasyonları ile gençlerimizi gelecekleri hakkında bilgilendirip onlara yol gösteren bir derneğimiz var; bu derneğin adı, Osmaniyeliler Derneği. Osmaniyeliler Derneği uzun yıllardan bu yana faaliyet göstermekle birlikte sadece Ankara´da değil ülkemizin birçok ilinde örgütlenmiştir. Bürokratlarımızı ve gençlerimizi buluşturup birbirlerinden haberdar olmalarını sağlamak suretiyle arkadaşlık ve dostluk bağlarını geliştirerek onlara memleket meseleleri üzerine kritik yapma becerisi kazandırıp kültürümüzü yaşatma konusunda birçok etkinlikler, yeni nesil gençlerimizin geleceği yönünde onlara yol gösterme çabasında olacak faaliyetlerde bulunmaktadır. Ben de Ankara´daki öğrencilik yıllarımda Sayın Şeref İba öncülüğünde yönetilen derneğimizde bir zamanlar aktif olarak bulunmuştum. Öğrencileri, bürokrat ve iş adamlarımızı bir araya getirmek suretiyle memleketlilerimizin bir uğrak mekânı idi. Büyüklerimizle sohbet edip tarih bilgimizi ve bilincimizi geliştiriyor; bir şeyler okuyarak birbirimizle paylaşıyorduk. Belirli aralıklarla yaptığımız söyleşiler ve bir mesele hakkında değerlendirme programlarımız vardı; meslekte olanlar da, öğrenci olanlar da, öğretim üyesi olanlar da, doktor olanlar da, bürokrat olanlar da, iş adamı olanlar da, milletvekili olanlar da hep birlikte çeşitli aralıklarla toplanırdık. Bu kaynaşma öğrencilik hayatımıza da yansır, Osmaniyeli öğrenciler olarak birbirimizden kopmazdık, okurdur, araştırırdık ve bir şeyler öğrenmenin tadına varırdık; memleket meseleleri bizsiz olmazdı, konuşmalıydık, yazmalıydık. Zira her birimiz memleketin çeşitli yerlerinde belli meslek sahipleri olduk.

            Bunu şu yüzden anlattım efendim; buradan iki sonuca varmak istiyorum. Birincisi, bu dernek organizasyonu ne güzel bir organizasyondur; ikincisi ise, bu organizasyondan Düziçililer/Düziçili Öğrenciler Derneği neden bulunmamaktadır´ı çıkartıyorum. İlk tespiti hakkıyla yaptıktan sonra ikinci tespit üzerine izin verirseniz şunları söylemek istiyorum.

            Osmaniyeliler Derneği´nden yola çıkarak meselemizin bir başka yönünden de bahsederek devam etmek istiyorum. Osmaniye´nin Kadirli ilçesi ile bürokratik anlamda baş başa bir yarışta olmasa da hep bir çekişme içerisinde ve hep kaybeden konumunda oldu ilçemiz, biliyoruz. Kadirli ilçesi milletvekilleri, bürokratları ve iş adamları Ankara merkezde, ilçemiz bürokratlarına ve iş adamlarına nazaran sayıca fazla olmasından ve örgütlülüğünden ötürü Kadirlililer Vakfı adında vakfa sahipler. Bu vakfı yine Osmaniyeliler Derneği gibi çeşitli illerde sürdürdükleri faaliyetleri ile yaşatma çabası içindeler. Hem milletvekilleri hem de bürokratları ve iş adamları aracılığıyla Ankara´daki yapılarının korunmasını ve gelişmesini sağlayarak ayakta kalmaktalar. Kadirlililer Vakfı´nda olduğu gibi Osmaniyeliler Derneği´nde de aktif halde ve Osmaniyeliler Derneği´nin yönetim kadrosunda bulunmaktalar. Bu da Kadirlili çalışanların Ankara´da örgütlü ve bilinçli bir şekilde hareket ettiklerini gösteriyor. Neden ilçe olarak çok söz sahibi olduklarını da açıklar mahiyette.

            Bunu örgütlülüklerinin gelişmişliğinden ve yıllardır sorulan, neden Kadirli´nin Düziçi´nden fazla söz sahibi olduğu sorusuna binaen açıkladım. Bu, açık bir gerçeklik olarak burada dursun istiyorum.

            Benim burada soracağım sorular şunlar olacaktır:

            - Düziçi gençleri bu kadar üniversite okuyup kendilerini geliştirme ve ülke geleceğinde söz sahibi olmak amacında iken neden bürokrat ve iş adamı desteği bulamıyoruz?

            - Neden okuyan gençlerimiz için ortak bir fon oluşturmuyoruz? Neden bizim de bir derneğimiz/vakfımız olmasın?

            - Neden Osmaniyeliler Derneği´nde daha aktif rol almayalım? Osmaniye´nin yatırımlarını hep Kadirli ilçesi alırken neden biz almayalım?

            - Ya da neden hep Kadirli´den milletvekili aday gösterilirken ve meclise sokulurken bizim daimî, her dönem en az bir milletvekilimiz olmasın?

            Bu soruları sorarken cevabını da biliyoruz aslında. Hiçbir şey altyapısı olmadan sağlanamaz. Evet, bizim belediye başkanımız, eski milletvekillerimiz, Ankara´daki Düziçili iş adamları, Ankara´daki bürokratlarımız, Ankara´daki Düziçili üniversite öğrencilerimiz bir/birlikte olursa bu iş olur. En çok 5-10 yıla Düziçi´nin sesini Osmaniye´de ve Ankara´da çok daha fazla duyabiliriz. Düziçi´den çıkan bir milletvekili olur, Düziçi yatırım alır, ilçemiz gelişir, öğrencilerimiz örgütlülük sayesinde yollarını, yönlerini çizerler, kültürümüzü yaşatıp geleceğin iyi birer bürokratı olabilirler. Yeter ki örgütlülüğümüz ve geleceğe dair ortak planımız ve insanî bir projemiz olsun.

            Yani, demem o ki, her şeyin başı örgütlülük.

            Ve ben bu örgütlülüğü şu anki Düziçi yönetiminde görmekteyim. İlçe içerisindeki çalışmalarla ve bu çalışmaların öncüleriyle bunun apaçık görülmekte olduğunu söyleyebilirim.

            Bizim hâlâ aktif siyasette yahut aktif olmamakla birlikte hem siyasette hem bürokratik camiada tanınan eski milletvekillerimiz var.  Ankara´da bürokratımız, çalışanımız ve okuyanımız çok; ilçeli arkadaşlarımız, inanın, çok fazla. Fakat yeterince sahipli değiller.

            Bu bir sidik yarışı yahut bizim de olsun meselesi değil! Bu asla bir işlevsiz bir yapının oluşmasını istemek değil!

            Elimizi taşın altına koyma zamanı.

            Bu, ilçemizin geleceği için ve gençlerimiz için birleşme çağrısı bir nev´î.

            Bunu bir proje hâline dönüştürmeyi de düşündüğümü bildirerek sayın Belediye Başkanımız ve ilçe yöneticileriyle yapacağım görüşmelerde de dile getireceğimi bildirmek istiyorum. Değerli bürokrat büyüklerimi, Belediye Başkanımızı, eski ilçe Milletvekillerimizi bu konu üzerine bir nebze eğilmeye davet ediyorum.

 

                                                                                                          Fatih Mustafa OLCAY
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
09 Nisan 2022 Cumartesi günün, jandarmaya ait aracın, Adana - Kozan karayolunda, özel bir otomobil ile çarpışması sonucu araçta şehit olan, Düziçili Uzman Çavuş Yusuf Avan Mevlid-i Şerif Okutuldu.
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
11 Mart 2022 Cuma sabahında İlçemiz Düziçi´nin yüksek kesimlerinde görünen kar öbekleri ile yeni güne merhaba dedi.
25. Uluslararası Geleneksel  “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
25. Uluslararası Geleneksel “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) organizasyonu ile düzenlenmekte olan “Uluslararası Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması”nın 25.´ncisine başvurular başladı.
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
Gazetemiz sayfasına gelen bir dolandırırlık ihbarı üzerine harekete geçerek, söz konusu dolandırıldığı iddia edilen şahsın annesi gazetemize şu açıklamalarda bulundu.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
Kış aylarında su ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, ilimiz Osmaniye şehrinin merkezi noktalarına yerleştirilen “Mamamatik Kutuları” sokak hayvanları için hizmet vermeye başladı.
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna sosyal medyadan başlattığı kampanya çerçevesinde yardımseverlerin destekleriyle temin edilen kömürleri vatandaşların evlerine teslim etti.
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
Düziçi Kaymakamlığı tarafından 20 Ocak 2022 Perşembe, günü saat:11.00da İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde “Halk Günü” toplantısı yapıldı.
 TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Düziçi Şubelerinin Hizmet Binasının açılışı Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ve protokol mensupları tarafından yapıldı.
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
Düziçi Çarşı merkezinde meydana gelen silahlı kavgada 1
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, İhtiyaç Sahibi Ailelelerin Bu Soğuk Kış Günlerinde Üşümemesi İçi "Kömür Yardımı Kampanyası" Başlattı.
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Düziçi Belediyesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen "1.Karne Şenliği" Büyük ilgi gördü. 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 13.30 da Çocuk Köyünde başlayan şenlik akşama kadar devam etti.
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
İlçemiz Düziçi´nde 17.01.2022 günü, cinsel istismar şüphesiyle yakalanarak gözaltına alınan şahıs mahkemeye çıkarıldı.
DÜZİÇİ´NDE KAR  HEYECANI
DÜZİÇİ´NDE KAR HEYECANI
Düziçi´nin Yüksek Kesimlerine ve Yaylalarına Dün Akşam Saatlerinden İtibaren (17 Ocak 2022) Başlayan Kar Yağışı Devam ediyor.
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
Emniyet güçleri ilimzi genelinde suçlulara göz açtırmıyor.
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Sekiz (8) çift ayakkabı hırsızlığı yapan A.Ö, ile M. Ç İsimli Kişileri Ormaniye Merkezde Yakaladı.
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Uyuşturucu Kullanma ve Satma Suçu İşleyen A.F.Ö, ile E. D İsimli Kişileri Yakaladı.
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
İlçemiz Düziçi´ne uyuşturucu sokmaya çalışan şahıs Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ilçe girişinde kıskıvrak yakalandı.
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanı Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarını ziyaret etti. 18 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleşen ziyaretle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Düziçi Ülkü Ocakları Başkanı Kemalettin Geçit " Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanımız Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarımızı ziyaret ederek Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi. Bu güzel giyaretinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz" dedi. Haber:Zeki Kurultak Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi.
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
YARBAŞI BELEDİYESİNDE ASGARİ ÜCRET 4500 TL OLDU Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatıyla Belediyemizde asgari ücret 4500 tl olarak güncellenmiştir."dedi. Haber:Zeki Kurultak
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
İlçemiz Düziçi´nde sahipsiz sokak canlarının beslenmesi için öğrencilere paketler halinde mama dağıtıldı.
 YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
4 Aralık 2021 Cumartesi günü arazi anlaşmazlığı yüzünden çıktığı iddia edilen tartışmanın büyümesi üzerine yeğeni Hasan Homak´ı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla aranan şüpheli H. M. Jandarma eplerince evinin yakınındaki ormanlık alanda yakaladı.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar