DÜZİÇİ VE GELECEĞİMİZ ÜZERİNE BİR ÇAĞRI
Değerli ilçe sakinlerimiz ve değerli Zek!ce okurları! Uzun bir aradan sonra tekrar bir yazı konusuyla sizinleyim. Çok sık bir şekilde yazamamakla birlikte (mesleğimin şartlarından ötürü), memleket meseleleri üzerine kafa yorarken ilçemiz ile ilgili bir konu aklımda zuhur etti. Dilerseniz bu fikrimi kısa bir yazı ile sizlerle de paylaşmak istiyorum.
Tarih: 12.1.2016 18:16:52/ 2038okunma / 0yorum

 

Değerli ilimiz Osmaniye´nin merkezi Ankara´da konuşlanmış, faaliyetleri ile bürokratlarımızı ve gençlerimizi birleştiren, organizasyonları ile gençlerimizi gelecekleri hakkında bilgilendirip onlara yol gösteren bir derneğimiz var; bu derneğin adı, Osmaniyeliler Derneği. Osmaniyeliler Derneği uzun yıllardan bu yana faaliyet göstermekle birlikte sadece Ankara´da değil ülkemizin birçok ilinde örgütlenmiştir. Bürokratlarımızı ve gençlerimizi buluşturup birbirlerinden haberdar olmalarını sağlamak suretiyle arkadaşlık ve dostluk bağlarını geliştirerek onlara memleket meseleleri üzerine kritik yapma becerisi kazandırıp kültürümüzü yaşatma konusunda birçok etkinlikler, yeni nesil gençlerimizin geleceği yönünde onlara yol gösterme çabasında olacak faaliyetlerde bulunmaktadır. Ben de Ankara´daki öğrencilik yıllarımda Sayın Şeref İba öncülüğünde yönetilen derneğimizde bir zamanlar aktif olarak bulunmuştum. Öğrencileri, bürokrat ve iş adamlarımızı bir araya getirmek suretiyle memleketlilerimizin bir uğrak mekânı idi. Büyüklerimizle sohbet edip tarih bilgimizi ve bilincimizi geliştiriyor; bir şeyler okuyarak birbirimizle paylaşıyorduk. Belirli aralıklarla yaptığımız söyleşiler ve bir mesele hakkında değerlendirme programlarımız vardı; meslekte olanlar da, öğrenci olanlar da, öğretim üyesi olanlar da, doktor olanlar da, bürokrat olanlar da, iş adamı olanlar da, milletvekili olanlar da hep birlikte çeşitli aralıklarla toplanırdık. Bu kaynaşma öğrencilik hayatımıza da yansır, Osmaniyeli öğrenciler olarak birbirimizden kopmazdık, okurdur, araştırırdık ve bir şeyler öğrenmenin tadına varırdık; memleket meseleleri bizsiz olmazdı, konuşmalıydık, yazmalıydık. Zira her birimiz memleketin çeşitli yerlerinde belli meslek sahipleri olduk.

            Bunu şu yüzden anlattım efendim; buradan iki sonuca varmak istiyorum. Birincisi, bu dernek organizasyonu ne güzel bir organizasyondur; ikincisi ise, bu organizasyondan Düziçililer/Düziçili Öğrenciler Derneği neden bulunmamaktadır´ı çıkartıyorum. İlk tespiti hakkıyla yaptıktan sonra ikinci tespit üzerine izin verirseniz şunları söylemek istiyorum.

            Osmaniyeliler Derneği´nden yola çıkarak meselemizin bir başka yönünden de bahsederek devam etmek istiyorum. Osmaniye´nin Kadirli ilçesi ile bürokratik anlamda baş başa bir yarışta olmasa da hep bir çekişme içerisinde ve hep kaybeden konumunda oldu ilçemiz, biliyoruz. Kadirli ilçesi milletvekilleri, bürokratları ve iş adamları Ankara merkezde, ilçemiz bürokratlarına ve iş adamlarına nazaran sayıca fazla olmasından ve örgütlülüğünden ötürü Kadirlililer Vakfı adında vakfa sahipler. Bu vakfı yine Osmaniyeliler Derneği gibi çeşitli illerde sürdürdükleri faaliyetleri ile yaşatma çabası içindeler. Hem milletvekilleri hem de bürokratları ve iş adamları aracılığıyla Ankara´daki yapılarının korunmasını ve gelişmesini sağlayarak ayakta kalmaktalar. Kadirlililer Vakfı´nda olduğu gibi Osmaniyeliler Derneği´nde de aktif halde ve Osmaniyeliler Derneği´nin yönetim kadrosunda bulunmaktalar. Bu da Kadirlili çalışanların Ankara´da örgütlü ve bilinçli bir şekilde hareket ettiklerini gösteriyor. Neden ilçe olarak çok söz sahibi olduklarını da açıklar mahiyette.

            Bunu örgütlülüklerinin gelişmişliğinden ve yıllardır sorulan, neden Kadirli´nin Düziçi´nden fazla söz sahibi olduğu sorusuna binaen açıkladım. Bu, açık bir gerçeklik olarak burada dursun istiyorum.

            Benim burada soracağım sorular şunlar olacaktır:

            - Düziçi gençleri bu kadar üniversite okuyup kendilerini geliştirme ve ülke geleceğinde söz sahibi olmak amacında iken neden bürokrat ve iş adamı desteği bulamıyoruz?

            - Neden okuyan gençlerimiz için ortak bir fon oluşturmuyoruz? Neden bizim de bir derneğimiz/vakfımız olmasın?

            - Neden Osmaniyeliler Derneği´nde daha aktif rol almayalım? Osmaniye´nin yatırımlarını hep Kadirli ilçesi alırken neden biz almayalım?

            - Ya da neden hep Kadirli´den milletvekili aday gösterilirken ve meclise sokulurken bizim daimî, her dönem en az bir milletvekilimiz olmasın?

            Bu soruları sorarken cevabını da biliyoruz aslında. Hiçbir şey altyapısı olmadan sağlanamaz. Evet, bizim belediye başkanımız, eski milletvekillerimiz, Ankara´daki Düziçili iş adamları, Ankara´daki bürokratlarımız, Ankara´daki Düziçili üniversite öğrencilerimiz bir/birlikte olursa bu iş olur. En çok 5-10 yıla Düziçi´nin sesini Osmaniye´de ve Ankara´da çok daha fazla duyabiliriz. Düziçi´den çıkan bir milletvekili olur, Düziçi yatırım alır, ilçemiz gelişir, öğrencilerimiz örgütlülük sayesinde yollarını, yönlerini çizerler, kültürümüzü yaşatıp geleceğin iyi birer bürokratı olabilirler. Yeter ki örgütlülüğümüz ve geleceğe dair ortak planımız ve insanî bir projemiz olsun.

            Yani, demem o ki, her şeyin başı örgütlülük.

            Ve ben bu örgütlülüğü şu anki Düziçi yönetiminde görmekteyim. İlçe içerisindeki çalışmalarla ve bu çalışmaların öncüleriyle bunun apaçık görülmekte olduğunu söyleyebilirim.

            Bizim hâlâ aktif siyasette yahut aktif olmamakla birlikte hem siyasette hem bürokratik camiada tanınan eski milletvekillerimiz var.  Ankara´da bürokratımız, çalışanımız ve okuyanımız çok; ilçeli arkadaşlarımız, inanın, çok fazla. Fakat yeterince sahipli değiller.

            Bu bir sidik yarışı yahut bizim de olsun meselesi değil! Bu asla bir işlevsiz bir yapının oluşmasını istemek değil!

            Elimizi taşın altına koyma zamanı.

            Bu, ilçemizin geleceği için ve gençlerimiz için birleşme çağrısı bir nev´î.

            Bunu bir proje hâline dönüştürmeyi de düşündüğümü bildirerek sayın Belediye Başkanımız ve ilçe yöneticileriyle yapacağım görüşmelerde de dile getireceğimi bildirmek istiyorum. Değerli bürokrat büyüklerimi, Belediye Başkanımızı, eski ilçe Milletvekillerimizi bu konu üzerine bir nebze eğilmeye davet ediyorum.

 

                                                                                                          Fatih Mustafa OLCAY
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Tarafımız, Sorunlarımız Diyen, Eğitim Gücü Sen İl Yönetimi Oluşturuldu
Eğitim Gücü Sen Kurucular Kurulu Üyesi Fatma Tütar başkanlığında Düziçi´nde gerçekleşen toplantı ile İl Yönetimi Oluşturuldu.
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
KAYIP ÜÇ (3) KARDEŞ BULUNDU
Düziçi ilçesinde dün akşamdan bu yana kayıp olan 12, 17 ve 19 yaşındaki üç kardeş bulundu.
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçili Uzman Çavuş Şehit oldu
Düziçi´nin Boğaziçi Mahallesinden Olan Uzman Çavuş Yunus Emre Yalman, Kuzey Irak´ta Şehit Düştü.
Osmaniye 5.  Kitap fuarı açıldı
Osmaniye 5. Kitap fuarı açıldı
Bu yıl 5.´si düzenlenen ve 22-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak olan Osmaniye Kitap Fuarı Masal Park bitişiğinde yer alan Osmaniye Fuar Alanında açıldı.
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Vatandaşa Etli Pilav İkramında Bulunuldu
Düziçi Aile ve Dini Rehberlik Bürosu, Mevlidi Nebi Haftası Etkinlikleri Kapsamında Cuma Namazı Çıkışı Vatandaşlara Etli Pilav İkramında Bulundu.
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Polisten Kaçtı, İntihar Etti
Osmaniye´nin Kadirli ilçesinde polisle yaşadığı kovalamaca sonucu kullandığı otomobil ile köy yoluna giren genç durdurulduğu esnada pompalı tüfekle intihar ederek hayatını kaybetti.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yedi (7) çocuk babası 80 yaşındaki yaşlı adam Mehmet Zeki Öner yalnız yaşadığı evinde ölü olarak bulundu.
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü Kutlandı
İlçemizde 19 Ekim Muhtarlar Günü kutlama Programı Düziçi Kaymakamlığı bahçesinde bulunan Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı.
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Motosikletli Sürücü Yaya Vatandaşa Çarptı
Refik Cesur Bulvarı Üzeri Türk Telekom Bayi Yiğit İletişim civarında meydana gelen kazada bir (1) kişi yaralandı.
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yaşlı Adam Evinde Ölü Bulundu
Yalnız yaşayan 82 yaşındaki yaşlı adam Evinde ölü olarak bulundu.
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
GAZETECİLER 24 TEMMUZ´DA BİR ARADA
Düziçi´nin dört gazetecisi tarafından kurularak kısa sürede ilçenin en büyük sosyal medya sayfası olan Düziçi Gündem Ekibi, Düziçi Kurban Bayramı ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Dolayısıyla Bir araya Gelerek İki Bayramı Birden Kutladı.
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
BAYRAM, DÜZİÇİ´NDE KAZA İLE BAŞLADI
Bayram sabahı Yarbaşı Beldesi Karacaören Mahallesi´nde meydana gelen kazada bir kişi hafif şekilde yaralandı.
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
BAYRAM TRAFİĞİ KAZAYA NEDEN OLDU
Ş. A. Metlioğlu Caddesi Üzeri Çarşı Merkezinde İki Aracun Karıştığı Kaza Ana Caddede Yolun Uzun Süre Kapanmasına Neden oldu.
ÇME SUYU KESİNTİLERİ VATANDAŞLARIN TEPKİSİNE NEDEN OLUYOR
ÇME SUYU KESİNTİLERİ VATANDAŞLARIN TEPKİSİNE NEDEN OLUYOR
İlçe genelinde yaşanan içme suyu kesintileri vatandaşların tepkisine neden oluyor.
DÜZİÇİ´NDE EKİNLER BİÇİLİYOR
DÜZİÇİ´NDE EKİNLER BİÇİLİYOR
İlçemiz Düziçi´nde, artık sıcaklarında mevsim normallerine dönmesiyle birlikte, yer yer öncelikle olarak Arpa hasadının başlamasının ardından buğday hasadına da başlandı.
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ, SÜPER KAMPANYA
KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ, SÜPER KAMPANYA
Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, Her Yıl Olduğu Gibi Bu Yılda Yine Kurban Bayramında Kurban Kesemeyen İhtiyaç Sahibi Aileler İçin Kolları Sıvadı.
VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU, MAHALLE MAHALLE GEZİYOR
VEFA SOSYAL DESTEK GRUBU, MAHALLE MAHALLE GEZİYOR
Düziçi Kaymakamlığı koordinasyonunda oluşturulan Vefa Sosyal Destek Grubu, 65 yaş üstü vatandaşlarımızın maaşlarını adreslerinde kendilerine teslim ediyorlar.
 İYİKİ VARSINIZ "PATİ DOSTLARI"
İYİKİ VARSINIZ "PATİ DOSTLARI"
Sokakta yaşayan sahipsiz başıboş hayvanlar için bırakılan kedi ve köpek mamaları sevimli partilerin hayata tutunmasını sağlıyor.
ÇERÇİOĞLU KÖYÜNDE SİLAHLI YARALANMA
ÇERÇİOĞLU KÖYÜNDE SİLAHLI YARALANMA
Düziçi´nin Çerçioğlu Köyü Karagözler mahallesinde meydana gelen olayda bir kişi silahla yaralandı.
 MUHTAR SUNA, 1 MAYIS´TA ÇALIŞANLARI UNUTMADI
MUHTAR SUNA, 1 MAYIS´TA ÇALIŞANLARI UNUTMADI
Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, 1 Mayıs İşçi Bayramında İşçilerin Yüzünü Güldürdü. Yaptığı yardım ve destekler le 7´den 70´e Düziçililerin gönlünde taht kuran Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, 1 Mayıs´ta çalışmak zorunda olan işçilerimize destek olmak için harekete geçti.
TOKİ, 604 YENİ KONUT YAPACAK
TOKİ, 604 YENİ KONUT YAPACAK
Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya, yeni yapılacak olan 604 konuttan oluşacak TOKİ evlernin ihalesinin yapıldığı bildirildi.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar