Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner; Benim Başkanlığım Daha Yeni Başladı
Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner “Muhtarlarla 1. İstişare Toplantısı” nda bir araya gelerek, muhtarlardan mahallerimizin sorunları hakkında bilgiler aldı.
Tarih: 20.10.2019 09:45:39/ 49419okunma / 0yorum

 

Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner “Muhtarlarla 1. İstişare Toplantısı” nda bir araya gelerek, muhtarlardan mahallerimizin sorunları hakkında bilgiler aldı.

Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner burada muhtarlarımıza hitaben yaptığı konuşmada “Bu toplantıları artık sık sık yapacağız. Seçim biteli 6 ay oldu, benim başkanlığım daha yeni başladı. Bu zamana kadar belediye çok kalabalık oldu.  Gelen giden hiç bitmedi. Günlük 1000 kişi ile görüşmek kolay bir iş değil. Bu insanların sevgisinin bir göstergesiydi. Her şey için teşekkür ediyoruz. Ama lütfen artık kimse teşekküre tebriğe, hayırlı olsuna gelmesin. Artık biz işimizi yapmak istiyoruz. İlçemizin eksikleri çok fazla, bunlara çözüm üretmek için çalışalım. Çünkü biz bunun için seçildik. Bunları yapmamız gerekiyor. Yoksa akşama kadar belediyede otur; iş ver para ver, iş ver para ver ile bu işler olmuyor.  Bunları da yapacağız, yapmak için elimizden geleni de gösteriyoruz. Biz belediye olarak taş çatlasa ancak 30-40 kişiye iş verebiliriz,  iş veremediğimiz binlerce insan var. Asıl biz bu insanların sorununu çözmeliyiz.

TELEFERİK İÇİN HER AY 800 BİN LİRA ÖDÜYORUZ

Şimdi sizlere 6 ay içerisinde neler yaptık onlardan bahsetmek istiyorum. Öncelikle ilçemizin Baş belası olan teleferik projesinden başlamak istiyorum. Çünkü ben daha önceki seçimlerde de söylemiştim, teleferik Düziçi için çok lüks bir proje. Çünkü bizim bütçemiz buna yeterli değil. Bugüne kadar teleferik için 50 milyonluk Kredi çekilmiş. Biz teleferik için her ay 800 bin lira ödüyoruz. Teleferiğin% 88´i tamamlandı. 56 milyon bizim bütçemiz için çok büyük bir para. Artı 13 buçuk milyon liraya daha ihtiyacımız var. Biz bu parayı bulmak için her 15 güne bir Ankara´ya gidip geliyoruz. İnşallah bu parayı da bulup bu projeyi bitireceğiz, tamamlayacağız. Biz şu 6 ayda 4 milyon 800 bin lira para ödedik. Bu parayla ilçemizin birçok sorunu çözebilirdik. Üstelik bu ödememiz de daha 10 yıl sürecek.  Toplamda biz teleferiğe 120 milyon para ödeyeceğiz.  Çektiğimiz krediler ile birlikte biz her ay 1 milyon lira ödemek zorundayız.  Biz de bir an önce teleferiği faaliyete geçirerek kazanımlar edinmek için canla başla çalışıyoruz. Teleferiği 12 ayda açacağız, Nisan ayında da yolcu taşımaya başlayacağız, 5 - 6 ay test sürüşleri olacak.

ORGANİZE SANAYİ PROJEMİZ BAKANLIK BAZINDA DA DESTEK GÖRDÜ

10 BİN KİŞİ BURADAN İŞ SAHİBİ OLACAK

İkinci projemiz Organize Sanayi.  Bu projeyi eninde sonunda yapacağız.  Projemiz bakanlık bazında da büyük destek görüyor.  Bu proje için Alibozlu ile Karacaoğlan´ın arasında bir yer tespiti yaptık. 1400 dönümlük Hazine arazisi.  Devlet Su işlerinden, Orman İşlerinden, Sağlık Bakanlığı´ndan hatta Milli Eğitim´den bile buranın Organize Sanayi olabilmesi için onay almamız gerekiyor. Diğer kurumların hepsinden yazımız geldi.  Şuan yazımız Orman işletmelerinde.  Oradan da olumlu yanıt alırsak, inşallah sıkıntı kalkacak.  bu konuda Kaymakam Bey´e de çok teşekkür ediyorum. Bizi iyi destekliyor.  Ancak Orada küçük bir sıkıntı var.  Birkaç yıl önce Orman Müdürlüğü oraya gitmiş kiraz dikmiş.  Aslında Oraya Kiraz dikilmez, orada Kiraz da olmaz. Buraya fidan dikildiği halde orman Bölgesi diye tescil yapılmamış. Ama orman değil de dememişler. Biz bu sıkıntıyı aşmaya çalışıyoruz. Bu sıkıntı aşıldıktan sonra talep formlarına geçilecek. 200 tane talep formu olması gerekiyor. Bu iş adamlarımızın yerli veya dışarıdan olması fark etmeyecek. Yeter ki memlekete Organize Sanayi açılsın. Yerli-yabancı demeden tüm iş adamlarımıza kapımızı açacağız. Yeter ki bizim insanımıza istihdam sağlansın. İnsanlar emekli olana kadar aynı işte, memleketlerinde çalışmaya devam etsinler.  Yasal prosedürleri aştıktan sonra en kısa sürede Organize Sanayi´nin de temelini atacağız inşallah. Burada 10 bin kişiye iş vermek demek, memleketteki işsizliği bitirmek demektir. Şu anda Kadirli çalıştıracak işçi bulamıyor.  Dışarıdan adam almaya başladı. 

ÜNİVERSİTEMİZİNKIZ YURDUNU AÇTIK, ERKEK YURDUNA İSE ENGEL OLUNDU

Düziçi Meslek Yüksekokulu için kız yurdu açtık. Erkek yurdu da açmak istedik. Ama orada da yasal bir engel çıktı önümüze.  FETÖ´den kalan Işık dershanesi yurdunu belediyeye tahsis edeceklerdi.  Tüm prosedürler hazırdı. En son Gençlik Spor Müdürlüğü ile belediyenin arasında protokol imzalanmıştı. Ama bir şekilde engel olundu. Belki farkında olmadan engel olunmuştur. Ancak eninde - sonunda o yurdu da açacağız. Açtığımız yok sayesinde Meslek Yüksekokulundaki öğrencimizin sayısı 320 oldu.  Yurt açmasaydık bu sayı 250´nin altında kalacaktı.  Kredi Yurtlar Kurumu yurtta kalan öğrenci sayısı 400´ü geçtiğinde gelip kendisi yurt açıyor.  Şimdi bizim açtığımız yurtta kalan öğrenci sayısı yurtta 30 - 40 civarında. Biz bunu 400´e çıkarmak için çalışacağız.

MAHALLELERİMİZİN SU SIKINTISINI ÇÖZMEK İÇİN 8 AYRI NOKTAYA KUYU SUYU VURMAK ZORUNDA KALDIK

SULAMA SUYU İLE % 50 DAHA FAZLA ARAZİ SULATTIK

Mahallelerimizde çok ciddi su sıkıntısı vardı. Biz bu sorunu aşmak için 8 ayrı noktaya kuyu suyu vurmak zorunda kaldık.  Bu kuyular sayesinde sorunu %95 oranında çözdük. Cazibeli su dediğimiz Sabun Çayı ve Kalecik Barajı´ndan gelen sularla sulama suyunda bu yıl geçen yıla oranla %50 daha fazla arazi sulandı. Geçen yıl 65 bin dönüm sulanırken biz bu cazibeli su sayesinde bu yıl 95 bin arazi suladık. Su İşleri Bölge Müdürlüğü dedi ki siz ne yaptınız o kadar suyu nereden buldunuz. Biz de dedik ki zaten o su vardı.  biz sadece kanalları ve su yollarını temizledik. İşimizi iyi takip ettik. Gece - gündüz demeden mobiletler ve motosikletler ile takip yaptık.  Tabii sulama yaptığı zaman kuyu suyu çok pahalıydı. Başka yerlerde saati 180 lira iken Biz 70 liradan sulama yaptırdık. Ama biz bu sorunu da çözeceğiz. Güneş enerji panelleri ile ilgili bir proje hazırlıyoruz. Bu proje sulama birliklerine verilmiyor. Ancak belediye veriliyor.  Biz bir GES (Güneş Enerjisi Santrali) kurmayı planlıyoruz. Dünya bankası sadece bunu Türkiye´deki belediyelere, tükettiği enerji kadar Güneş Enerjisi Santrali kurma kredisi veriyor. 5 yıl ödemesiz 25 yılda ödeniyor. 30 yıllık süreci kapsıyor Biz GES´i kurarsak yaklaşık her ay 260 bin liralık Elektrik üreteceğiz. İnşallah bu projede Nisan ayı gibi belediyemiz tarafından faaliyete geçirilecek.

Devlet hastanemiz ve ilçemizdeki diğer özel hastane aracılığıyla yeni doğum paketi dağıttık. Evlenen çiftlerimizin tamamına bin lira çeyiz desteği verdik, vermeye de devam ediyoruz. Düziçi´mizin 6 noktasına 6 ayrı meydanına ücretsiz wifi (Kablosuz İnternet) hizmeti sunduk. Vatandaşlarımız buradan tüm güvenli sitelere ücretsiz girebiliyorlar. Günlük ortalama olarak yaklaşık 3.000 kişi bu hizmetimizden faydalanıyor.  Okullarımızın açılmasıyla birlikte birçok öğrencimize kırtasiye yardımı yaptık. Ramazan ayı boyunca gıda yardımlarımız devam etti. Yayla yollarımızı ve mahalle yollarımızı yaptık, çalışmalarımız da devam ediyor.  

DOĞALĞA OLARAK 7.000 EVE ULAŞTIK. ANCAK ABONE SAYIMIZ 1300

İNSANLARIMIZ ABONE OLMUYOR BUDA İŞLERİ YAVAŞLATIYOR

Doğalgaz çalışmamız devam etmekte.  Şu anda 7.000 eve ulaştık. Ancak abone sayımız 1300. bizim dönemimizde doğalgaz ekonomik sıkıntılardan dolayı 9 kilometreye kadar düşürüldü. Ben yine de arkadaşlardan ricayla, minnetle, yalvar - yakar 12 kilometreye kadar çıkarabildim. Ama 7.000 eve ulaşıp da 1.300 Abone olunca Aksa gaz diyor ki; biz döşedik ancak vatandaşlar niye abone olmuyor? Lütfen herkes abone olsun. Eğer ki biz bu sezonda 4. 000 aboneyi geçersek, gelecek yıl 20 kilometre daha doğalgaz çalışması yapılacak. Bu sayede 15.000 eve ulaşmış olacağız.  Biz tek yollarımız bozulsun ama yeter ki doğalgaz gelsin dedik. Ancak insanlarımız abone olmuyor. Doğalgaz için ön talep formu dolduran vatandaşlarımıza öncelik verilir. Doğalgazı bağlatmanın bedeli 1650 lira. Bununla sadece mutfak ocağınızı kullanılabiliyorsunuz. Ancak tüm tesisat, kombi falan alayım kalorifer peteklerini taktırayım dediğinizde bunun bedeli de 16.000 liraya kadar çıkıyor. bu rakam biraz fazla. O yüzden vatandaşımızda bağlatmak istemiyor.  Ama en azından mutfak tüpüne abone olursanız sorunu daha çabuk çözeriz. Buda zaten bir senede kendisini amorti ediyor. Mutfak ocağı için abone olanlar kendileri söylüyor, 4 - 5 aydan bu yana fatura bile gelmemiş.

YAYLA YOLU YAPIM ÇALIŞMALARIMIZ 300 DEFA ŞİKAYET EDİLDİ

Yayla yollarımız yapılırken Ormanı tahrip ediyorlar 300 kere şikayet edildi. Bu yol genişletme çalışmaları yapılırken mecburen birkaç tane ağacı kesmek zorunda kaldık. Ama tahrip diye bir şey olmadı. Fakat biz gerekli yerlerle görüşerek gereken izinleri aldık. Ancak bu sefer de sezon bitti. Kış geldi.  Ama seneye çalışmamıza devam edeceğiz ve orman kulesine kadar yolumuzu yapacağız.  Düziçi dururken yaylaya yolun ne gereği var dersek olmaz.  Çünkü yaylada 20.000 insanımız yaşıyor ve bu yolu kullanıyor. Bu az bir rakam değil. Hepsi Düziçili değil köylerimizden ve beldelerimizden gelenler de var.

DEVLET SU İŞLERİ HALEN YAPTIĞI KÖPRÜLERİMİZİ TESLİM ETMİYOR

Devlet Su İşleri halen yaptığı köprülerimizi teslim etmedi. Muhtemelen parasını alamadığı için bu teslimatı yapmıyor. Teslim etse bizim orada en fazla 2 saat işimiz var. Kepçemiz ve asfalt dökme makinemiz orada bekliyor. Ama adamlar bir türlü teslim etmediler. Bizde teslim edilmediği için bir şey yapamıyoruz. Ben iktidar belediyesi olsaydım orayı yapardım, kimse de bana bir şey diyemezdi. Bu iktidar belediyesi olmadığımız için yapılıyor” şeklinde konuştu. Haber: Zeki Kurultak
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA BIRAKILDI
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA BIRAKILDI
Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner´in Talimatıyla Sokakta Yaşayan Sahipsiz Hayvanlar İçin, Yaşam Alanı Olan Sokaklara Yaş ve Kuru Mama ile Yiyecek Bırakıldı. Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner "Bu zorlu kış şartlarında yiyecek bulmakta zorlanan başıboş sahipsiz sokak canları için yaşam alanı olan sokaklara ve doğal ortamlarına Belediye Zabita Müdürlüğü Ekiplerimiz tarafında yiyecek ve mama bırakıldı. Ülkemizde ve ilçemizde son yılların en soğuk kış mevsimi yaşanırken bu hayvanların karnını doyurmak için çalışmalarımız devam edecek. Emeği geçen personellerimize. Ok teşekkür ediyorum"dedi. Haber : Zeki Kurultak
Yol Yapım Çalışması Nedeniyle Çarşı Merkezinin Bir Kısmı Trafiğe Kapatıldı
Yol Yapım Çalışması Nedeniyle Çarşı Merkezinin Bir Kısmı Trafiğe Kapatıldı
Çarşı merkezinde devam eden yol yapım çalışması dolayısıyla Refik Cesur Bulvarının bir kısmı araç trafiğine kapatıldı.
Rüzgar´dan Zarar Gören Bayraklar Değiştirildi
Rüzgar´dan Zarar Gören Bayraklar Değiştirildi
İlçemiz Düziçi´nin çeşitli noktalarında bulunan Türk Bayrakları, değiştirildi.
 ANA CADDE ÜZERİNDE ALT YAPI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
ANA CADDE ÜZERİNDE ALT YAPI ÇALIŞMALARI BAŞLADI
Refik Cesur Bulvarı Üzeri Çarşı Girişindeki Ana Cadde Üzerinde, alt yapı çalışmaları başladı.
 ÇARŞI MERKEZİNDE, DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
ÇARŞI MERKEZİNDE, DOĞALGAZ ÇALIŞMALARINA BAŞLANDI
Pandemi Yasaklarını Fırsata Çeviren Düziçi Belediyesi. Düziçi Çarşı Merkezi Ana Cadde Üzerinde Doğalgaz Kazı Çalışmalarına Başladı.
DÜZİÇİ BELEDİYESİ YILIN ORTASINDA TAKVİM BASTIRDI
DÜZİÇİ BELEDİYESİ YILIN ORTASINDA TAKVİM BASTIRDI
Düziçi Belediyesi Nisan Ayında Takvim dağıtımı yapıyor. Buğün itibarıyla dağıtımına başlanan 2021 yılı Düziçi...
ELLEK BELEDİYESİNE YENİ ARAÇ ALINDI
ELLEK BELEDİYESİNE YENİ ARAÇ ALINDI
Ellek Belediyesi araç filosuna bir yenisi daha eklendi. Abbas Yeşildemir araç hakkında bilgi verdi. Yeşildemir yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
CHP Milletvekilleri Yarbaşı´nı Ziyaret Etti
CHP Milletvekilleri Yarbaşı´nı Ziyaret Etti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekilleri, Yarbaşı Belediyesini Ziyaret Etti
ÇARŞI MERKEZİNDE ARAÇ PARKININ YÖNÜ DEĞİŞTİRLDİ
ÇARŞI MERKEZİNDE ARAÇ PARKININ YÖNÜ DEĞİŞTİRLDİ
Düziçi Çarşı Merkezinde, cadde üzerineki araç parkında yeni üzenleme yapıldı
BAŞKAN YEŞİLDEMİR, GÖREVE BAŞLADI
BAŞKAN YEŞİLDEMİR, GÖREVE BAŞLADI
Geçtiğimiz günlerde koronavirüs testi pozitif çıkan, Ellek Beldesi Belediye Başkanı Abbas Abbas Yeşildemir, karantina sürecinin tamamlanmasının ardından yeni testinin de negatif çıkmasıyla birlikte yeniden görevine döndü.
Böcekli Beldesi Sakinlerine Müjde!
Böcekli Beldesi Sakinlerine Müjde!
Böcekli Beldesine yapılacak olan Alt Yapı Kanalizasyon ve Arıtma Tesisinin ihale tarihi belirlendi.
ANA CADDE´DEKİ TEK YÖN UYARI LEVHASI GÖRÜLMÜYOR
ANA CADDE´DEKİ TEK YÖN UYARI LEVHASI GÖRÜLMÜYOR
Refik Cesur Bulvarı ile Lazlar Sokağının birleştiği noktada bulunan Tek Yön Uyarı Levhasının Sürücüler tarafından fark edilmemesi dolayısıyla gün içerinde onlarca araç....
 “Yarbaşım” Markalı Doğal Ürünler Düziçi´ne Tanıtıldı
“Yarbaşım” Markalı Doğal Ürünler Düziçi´ne Tanıtıldı
Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar´ın Destek ve Girişimleriyle Kurularak Faaliyetlerine başlayan “Yarbaşı Beldesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi´nin “Yarbaşım” Markalı Doğal Ürünleri Düziçi Şehir Meydanında Halka Tanıtıldı.
 Haberimiz Ses Getirdi Yapılıyor
Haberimiz Ses Getirdi Yapılıyor
Çarşı merkezinde ana cadde üzerinde bulunan rögar kapağı, kenarları çöktüğü ve açıldığı için yol zemininden yüksekte kalmış buda araç sürücülerinin buradan geçerken zor anlar yaşamasına sebebiyet vermişti.
Esnaflar, Koronavirüs (Kovit-19) Tedbirleri Kapsamında Denetledi
Esnaflar, Koronavirüs (Kovit-19) Tedbirleri Kapsamında Denetledi
Düziçi İlçe Kaymakamı Mutlu Almalı tarafından Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilçemiz esnafları denetlenerek bilgilendirma yapıldı
DÜZİÇİ BELEDİYESİ İLÇEYE GİRİŞ YAPAN  TİCARİ SERVİS ARAÇLARINDAN  İŞĞALİYE ÜCRETİ ALMAYA BAŞLADI
DÜZİÇİ BELEDİYESİ İLÇEYE GİRİŞ YAPAN TİCARİ SERVİS ARAÇLARINDAN İŞĞALİYE ÜCRETİ ALMAYA BAŞLADI
DÜZİÇİ BELEDİYESİ İLÇEYE GİRİŞ YAPAN TİCARİ SERVİS ARAÇLARINDAN İŞĞALİYE ÜCRETİ ALMAYA BAŞLADI
GÜNDEM TV. DÜZİÇİ´NİN SORUNLARINI KONUŞUYOR
GÜNDEM TV. DÜZİÇİ´NİN SORUNLARINI KONUŞUYOR
Yaptığı haberler ile Düziçi´nin nabzını tutan Düziçi, GÜNDEM TV´ ekibi (Zekice Gazetesi Zeki Kurultak, Havadis Gazetesi Fahri Tıraş, Manşet Gazetesi Abdurrahman Keleş, Şeker Haber Gazetesi Kamil Şeker) her hafta Salı günü akşam saat 20.00´de Düziçi GÜNDEM TV.´de canlı yayında, ilçemizin sorunlarını konuşmaya ve tartışmaya devam ediyor.
 BELEDİYE BAŞKANI DR. ALPER ÖNER  “Muhtarlarla 1. İstişare Toplantısı” nı Gerçekleştirdi
BELEDİYE BAŞKANI DR. ALPER ÖNER “Muhtarlarla 1. İstişare Toplantısı” nı Gerçekleştirdi
Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner “Muhtarlarla 1. İstişare Toplantısı” nda bir araya gelerek, muhtarlardan mahallerimizin sorunları hakkında bilgiler aldı.
SON YILLARIN EN KURAK YAZ´INI YAŞIYORUZ
SON YILLARIN EN KURAK YAZ´INI YAŞIYORUZ
Belediye yetkilileri açıkladı: ilçe merkezi son 4 aydır hiç yağış almadı, son yılların en kurak yaz´ını yaşıyoruz.
Düziçi Belediyesinden “Bayram Eğlencesi” Etkinliği
Düziçi Belediyesinden “Bayram Eğlencesi” Etkinliği
Düziçi Belediyesi Tarafından Düzenlenen “7´den 70´e Bayram Eğlencesi” büyük ilgi gördü.
Düziçi Hayvan Bakımevi Çok Yakında Açılıyor
Düziçi Hayvan Bakımevi Çok Yakında Açılıyor
Düziçi Belediye Başkanı Dr. Alper Öner´in talimatıyla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar için yapımına başlanan Hayvan Bakımevi inşaatı tamamlanmak üzere.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar