Dünden Bugüne Talat Ersor
Müzikal hayatında 24´ncü yılını dolduran Düziçi´li sanatçı Talat Ersoy´la yeni çıkaracağı single öncesi konuştuk.
Tarih: 17.2.2016 21:41:32/ 3433okunma / 0yorum

 

Müzikal hayatında 24´ncü yılını dolduran Düziçi´li sanatçı Talat Ersoy´la yeni çıkaracağı single öncesi konuştuk. Sayısız bestesi bulunan ve Haluk LEVENT´in yorumladığı “Vefasız” isimli bestesi 3 yıl liste başı olan Ersoy, “şiirdeki müziği müzikteki şiiri bularak hayatımın şarkılarını yapıyorum ve ondan sonra da şarkılarımın hayatını yaşıyorum” diyor.

 

Müzikle tanışmanız nasıl oldu?

 

Sizin de bildiğiniz gibi Düziçi´liyim. Ortaokul ve lise yıllarımda okul etkinliklerinde şarkı söylerdim. Liseyi Düziçi Öğretmen Lisesinde okudum. Şimdilerde unutulmaya yüz tutmuş bir enstrüman olan mandolinle başladım. Mandolin koromuz vardı okulda. Sene 87-89…Müzik derslerimizi piyano eşliğinde alırdık. Müzik öğretmenim Lehvi  YILMAZ´ın kulakları çınlasın çok desteği oldu. O zamanlar mandolin, flüt, bağlama öğrendim besteler yapmaya başladım. Sonra üniversite yılları… Müzik grupları kurduk konserler yaptık. Program anlamında ilk sahne deneyimim ise Adana´da oldu.

 

Uzun yıllardır müzik piyasasının içindesiniz. Ama genelde arka planda olmayı tercih ettiniz. Besteler yaptınız bazı sanatçılara verdiniz. Kaç besteniz var? Kimlere beste verdiniz?

 

Ulusal anlamda arka planda olduğum doğru fakat bölgesel olarak her iki taraftaydım da aslında. Beste yapmak üretmek hep bir yaşam biçimiydi benim için asla vazgeçemediğim. Sayısını inanın ben de hatırlamıyorum. Hatta bununla ilgili özel mesai harcayıp toparlamam gerekiyor. Beste verdiğim isimler Haluk LEVENT, Sonat, Grup YOL, Grup ÇUKUROVA, Gamze AKKUŞ…  Bunların dışında şu an iletişimde olduğumuz birkaç isim daha var ama gerçekleşmeden isim paylaşmayalım.

 

Bunca yıl sonra mikrofon önüne geçmeye nasıl karar verdiniz?

 

Müziğe ilk başladığım günden bu yana üretim hep devam etmiş olsa da mikrofon önünde olmaya  ara verdiğim zamanlar oldu. Birçok meslek sığdırdım bu araya. Dicle Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği mezunuyum. Reklamcılık, Organizasyon, Satış Danışmanlığı, Öğretmenlik, işletmecilik gibi mesleklerle uğraştım. Ama müzik ne kalbimden ne aklımdan hiç çıkmadı. Bir süre önce bir hesaplaşma yaşadım kendimle.´Talat ERSOY´ dedim kendime,  ‘Bu hayatta ne yapmak istiyorsun? Neyle yaşamak? Ne olarak ölmek?´ Hepsi bir bir elendi ve geriye sadece müzik kaldı. İnsan sevdiği işi mutlu olduğu işi yapmalı. O gün bugündür tüm meslekleri hayatımdan çıkardım ve müzikle devam ediyorum yola.

 

Ne tür şarkılar yapıyorsun? Şarkılarını yaparken nasıl bir ruh halinde oluyorsun?

 

Şarkılarımı yaparkenki ruh halim… Aslında bu çok da kelimelerle anlatılabilecek birşey değil. Bir doğum sürecine benzetebiliriz. Bir şeylerden etkilenmem gerekiyor öncelikle. Bu aşk olabilir, yaşanmışlıklar olabilir, sosyal bir konu olabilir, doğa ile ilgili bir şeyler olabilir… Kelimeler ezgiler dolaşmaya başlar aklımda. Zamandan ve mekanda çok kopmuşluğum vardır. Ve o an dünyanın en önemli meselesidir bu. Bazen bulduğum bir kağıt parçasına, bazen telefona, bazen bir kayıt cihazına notlar alırım mırıldanırım. Günlerce kafamda ruhumda onunla yaşarım. Belki aynı anda belki birkaç gün, ay, yıl sonra demini alır ve doğar. Bazen bir kelimeyi aylarca kovalarsın bazen bir melodiyi ta ki yakalayana kadar. Dışarıdan biraz psikopatça görülebilir ama değil… Özetle şöyle söyleyebilirim şiirdeki müziği müzikteki şiiri bularak hayatımın şarkılarını yapıyorum ve ondan sonra da şarkılarımın hayatını yaşıyorum.

Ne tür şarkılar yapıyorum kısmına gelince…  İsimlendiremiyorum. Bazen ortaya çıkan bir türkü oluyor, bazen pop bir şarkı, bazen rock bir şarkı, bazen sanat müziği şarkısı. Sadece duygusunu önemsiyorum yani, onu doğru yakalayabilmek önemli benim için. İsimlendirme daha çok aranje kısmıyla ilgili bir süreçmiş gibi geliyor bana.

 

Vefasız adlı şarkınıza klip çektiniz. Vefasızın doğuş öyküsünü anlatır mısınız?

 

Vefasız… 20 yaşında bir şarkı… Haluk LEVENT okumadan önce Adana´da zaten ünlü olan bir şarkıydı. O zamanlar Adana´da sahne alıyorum. Sahne aldığım yerlerde genelde şiir okuyan, enstrüman çalan, şarkı söyleyen yetenekli arkadaşlarımla sahnemi paylaşırım. Çoğunluğu üniversiteli arkadaşlar dinlemeye gelenler. Her şehirden olduğu gibi Çukurova Üniversitesinde okuyan komşu ülkelerden arkadaşlar da geliyorlardı programı dinlemeye. Azerbaycanlı bir arkadaşımız bir şiir okumak istedi bir akşam. O zamanlarda da Dağlık Karabağ bölgesinde savaş var o taraftan gelen arkadaşlarımızın moralleri bozuk. Hemen sahneye aldım arkadaşı. İsmi Reşadet Elizaden. Hem metin hem şiir olarak bir şeyler okudu. Çok etkilendim ve istedim yazdıklarını. O dönem ben de iki aşk arasında sıkışıp kalmış bir ruh halindeyim. Darmadağınım yani. Reşadet´in yazdıkları üzerine kendi ruh halimi kelimelerimi ifadelerimi de ekleyerek bir şarkı sözü oluşturdum. Bir gün gitarist arkadaşımdan bir La minör istedim ve Vefasız çıktı ortaya. Ve o gün bugündür söyleniyor. Piyasaya çıktığında 3 yıl boyunca müzik listelerinde ilk üçten inmedi.

 

Yeni albümünüz ve klibiniz ne zaman oluşacak? Şu anda hangi aşamadasınız?

 

Yaz başında 3 veya 5 şarkılık yeni single geliyor. Tamamı yeni bestelerden oluşuyor. Grubumla şimdiden provalara başladık. Konserlerimiz olacak baharda yine. Sahne performanslarımız devam ediyor.

 

Bundan sonraki hedefleriniz neler?

 

Bu yola çıktığımda arkamda büyük medya destekleri cebimde büyük sermayeler yoktu. Daha çok kendi çabalarımızla yürütüyoruz süreci, biraz zor oluyor tabi doğal olarak. İlk single ile bir selam verdim müzik dünyasına ben de varım artık dedim. Bundan sonraki süreçte yeni üretimlerle var olmaya devam edeceğim. Talat ERSOY hep kendi bestelerini kendisi yapan ve söyleyen birisi olacak yaşamı boyunca. Her yıl müzik piyasasına en az 5-6 yeni şarkı kazandırmayı hedefliyorum. Grubumla ülkemin tüm şehirlerine, tüm üniversitelerine gitmek konserler yapmak şarkılarımı paylaşmak istiyorum.

 

Bir Düziçi´li olarak Düziçililerden ve Düziçi´nden beklediğiniz desteği alabildiniz mi?

 

Yola çıktığım günden beri başta babam ve annem olmak üzere(ellerinden hürmetle öpüyorum)beni tanıyan bilen Düziçi´lilerin desteklerini hep gördüm. Konserlerime geldiler şarkılarıma eşlik ettiler. Bir Düziçi´li olarak gurur duyduğunu söyleyen onlarca sevenim ve takipçim var hepsine sizlerin aracılığıyla teşekkür ediyorum. Bilmeyen tanımayanlar da var tabi onlara da zaman içerisinde ulaşacağım.Sizinle yaptığımız bu röportaj da bu bakımdan oldukça anlamlı.Bunun için sizlere ayrıca teşekkür ediyorum.İstanbul´da olduğum dönemde desteklerini gördüğüm Düziçi´li dostlara teşekkür ediyorum.ilk single öncesi desteklerinden ve katkılarından dolayı Belediye Başkanı sayın Ökkeş Namlı´ya çok teşekkür ediyorum.Yine burada müziğime ve hedeflerime inandıkları için sponsor olan omuz veren iş dünyasından ağabeylerime dostlarıma teşekkür ediyorum.kısacası memleketime,memleketimin toprağına,yağmuruna,rüzgarına,dağına taşına teşekkür ediyorum.bunlardan ilham aldım,buralar besledi beni…o yüzden iyi ki bu toprakların çocuğuyum.ve müzik hayatım boyunca memleketimi sahiplenmeye ve bu alanda temsil etmeye devam edeceğim.

 

Sadece Düziçi´ne özel bir projeniz var mı? Yani Düziçi´ne özel bir şarkı, burada bir klip gibi…

Burada kendi şarkılarımdan birine bir klip çekmeyi çok istiyorum. Hem bir vefa borcu olarak istiyorum bunu hem de memleketimin tanınmasına bilinmesine bir katkım olsun diye istiyorum. Fakat sizin de bildiğiniz gibi bir klibin bir maliyeti var ve şu anda bunu tek başıma karşılayamam. Eğer belediyemiz ve iş adamlarımız destek verirlerse hemen gerçekleştirilebilecek bir proje olabilir.

Yine sadece Düziçi´ni anlatan bir şarkı yapmak ve bu şarkıya Düziçi´nin tarihi ve turistik mekanları önünde Düziçi´nde ne kadar müzisyen arkadaşım varsa onların da hem ses hem enstrümanlarıyla içinde olduğu bir kısa film çekmek istiyorum. Memleketim için kalıcı bir şeyler yapmak var içimde. Dediğim gibi bunların bir maliyeti var ve destekle yapabileceğim şeyler.

 

Şu anda sizi dinlemek isteyenler bunu nasıl yapabilirler?

 

Şarkılar ve klip youtube´da mevcut. Şu an sabit bir yerde sahne yapmıyorum. Konserlerimiz oluyor, bazen bir mekânda performans yapıyoruz. Takip etmek isteyen arkadaşlarım sosyal medya hesaplarıma ismim ve soy ismimle ulaşabilirler. Sanırım ülkenin koşulları müsaade ederse önümüzde 28 Mart kurtuluş etkinliklerinde de burada olacağız.

Haber: Ali Önal - www.duzicihaber.com
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Dünden Bugüne Talat Ersor
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DÜZİÇİ YAYA GEÇİTLERİYLE TANIŞTI
DÜZİÇİ YAYA GEÇİTLERİYLE TANIŞTI
Düziçi Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Düziçi Garnizon Komutanlığı tarafından Yaya Öncelikli Trafik Etkinliği gerçekleştirildi
Düziçi´nde Doğalgaz Abonelik İşlemleri Başladı
Düziçi´nde Doğalgaz Abonelik İşlemleri Başladı
İlçemiz Düziçi´nde Doğalgaz hattının geçtiği bölgelerde, abonelik işlemlerine başlanmasının ardından abone olan vatandaşlarımızın meskenlerine doğalgaz verilemeye başlandı.
Düziçinin Karagedik köyünde oturan Mulla (68) ile eşi Hüsne Ala (66), evlerinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.
Düziçinin Karagedik köyünde oturan Mulla (68) ile eşi Hüsne Ala (66), evlerinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.
Düziçinin Karagedik köyünde oturan Mulla (68) ile eşi Hüsne Ala (66), evlerinde bıçaklanarak öldürülmüş halde bulundu.
MHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İSMET TOPAL SEÇİM TV´DE ZEKİCE´NİN SORULARINI YANITLADI
MHP BELEDİYE BAŞKAN ADAYI İSMET TOPAL SEÇİM TV´DE ZEKİCE´NİN SORULARINI YANITLADI
Milliyetçi Hareket Partisi Düziçi Belediye Başkan Adayı İsmet Topal, 8 Şubat 2019 Cuma günü akşam saat 19.00 da, Canlı Yayında SEÇİM TV´de sayfa yöneticilerinden Zeki Kurultak´ın sorularını yanıtladı.
Dr. Alper Öner´in Seçim Arabaları Şehitlerimiz İçin Sustu
Dr. Alper Öner´in Seçim Arabaları Şehitlerimiz İçin Sustu
CHP Düziçi Belediye Başkan Adayı Dr. Alper Öner´in Gezici Araçlarda çalan Seçim Müzikleri Şehitlerimize Saygı Amacıya Durduruldu
ŞEHİDİN VAR OSMANİYE
ŞEHİDİN VAR OSMANİYE
Dün akşam saat 18.51´de istanbul´da yaşanan askeri helikopter kazasında Karapilot Yüzbaşı Ümit Özerli´nin Osmaniye´nin Sumbas ilçesine bağlı Gafarlı köyünden olduğu öğrenildi.
Sizi Gurbete Mahkûm Edip, Buradan El Sallayanlardan 31 Mart´ta Hesap Sorun
Sizi Gurbete Mahkûm Edip, Buradan El Sallayanlardan 31 Mart´ta Hesap Sorun
CHP Düziçi Belediye Başkan Adayı Dr. Alper Öner 4 Şubat 2019 Pazartesi, günü akşam saat 19.00 da Canlı Yayında SEÇİM TV´nin sorularını ikinci kez yanıtladı.
Kaymakamlıktaki Yeni Otopark Düzenlemesine  Tepkiler Dinmiyor
Kaymakamlıktaki Yeni Otopark Düzenlemesine Tepkiler Dinmiyor
Düziçi kaymakamlığı tarafından bina avlusu önünde yapılan yeni düzenleme ile birlikte avukatlara özel otopark yeri ayrılması diğer memurların ve kaymakamlık çalışanlarının tepkisini aldı.
Şehidimiz Zeki Koç´un Adı Caddeye Verildi
Şehidimiz Zeki Koç´un Adı Caddeye Verildi
Düziçi Belediye Meclisi aldığı karar ile Şehit Uzman Çavuş Zeki Koç adını, doğup büyüdüğü köyün caddesine verdi.
İşten Eve Dönerken Döve Döve Öldürdüler
İşten Eve Dönerken Döve Döve Öldürdüler
Osmaniye´nin Toprakkale ilçesine bağlı Tüysüz beldesinde, çalıştığı tekstil fabrikasından motosikleti ile evine dönen Ahmet Ayyıldız, kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce dövülerek feci şekilde öldürüldü.
HAVUSLAR Sülalesi HACI ESNİK´e Destek Programında Buluştu
HAVUSLAR Sülalesi HACI ESNİK´e Destek Programında Buluştu
27 Ocak 2019 Pazar günü saat 14.00 da bir araya gelen Havuslar Sülalesi, Belediye Meclis Üyesi Aday Adayı olan Hacı Esnik´in yanında olduklarını açıkladılar.
DÜZİÇİNDE EKMEK 1.25 OLDU
DÜZİÇİNDE EKMEK 1.25 OLDU
İlçemiz Düziçi‘nde ekmek fiyatları 26 Ocak 2019 Cumartesi gününden itibaren zamlı satılmaya başlandı.
Belediye Personelinden Belediye Başkan Adayı  Ökkeş Namlıya Destek Programı
Belediye Personelinden Belediye Başkan Adayı Ökkeş Namlıya Destek Programı
Düziçi Belediye Personelleri, Düziçi Belediye Başkanı ve AK PARTİ Belediye Başkan Adayı Ökkeş Namlı´ya Destek Programı Düzenledi.
Baba Kamyonetinin Çalındığını Söyledi Araç Oğlunda Yakalandı
Baba Kamyonetinin Çalındığını Söyledi Araç Oğlunda Yakalandı
Kamyonetinin çalındığı düşünerek jandarmaya ihbarda bulunan A.D.(48)´ye ait aracın, oğlu tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı.
Düziçi´nde Buda Yaşandı...Yere Düşen Tüfek Sahibini Yaraladı
Düziçi´nde Buda Yaşandı...Yere Düşen Tüfek Sahibini Yaraladı
İlçemiz Düziçi´nde çiftçilikle uğraşan M.O. (48), traktöründeki av tüfeğinin düşerek ateş alması sonucu vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandı.
Düziçi´nde Bir İntihar Vakası Daha KENDİNİ ASARAK HAYATA VEDA ETTİ
Düziçi´nde Bir İntihar Vakası Daha KENDİNİ ASARAK HAYATA VEDA ETTİ
İlçemiz Düziçi nin Karakuyu köyünden 55 yaşında olan Selver Koç intihar etti.
Cinnet Geçiren Koca Eşini Öldürdü
Cinnet Geçiren Koca Eşini Öldürdü
Düziçi´nin Cumhuriyet Mahallesinde oturan Harun A. (60) isimli vatandaşımız geçirdiği cinnet sonucu 59 yaşındaki eşi Hürü A.´ı öldürdü.
Uyuşturucu Operasyonunda Gözaltına Alınan 22 Şüpheli Tutukladı
Uyuşturucu Operasyonunda Gözaltına Alınan 22 Şüpheli Tutukladı
Düziçi´ndeki Uyuşturucu Operasyonunda Gözaltına Alınan 22 Şüpheli çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
Düziçi Mal Müdürü Emekli Oldu
Düziçi Mal Müdürü Emekli Oldu
Sekiz (8) yıldan buna ilçemizde Mal Müdürlüğü görevini yürüten Şevket Durman emekli oldu.
Düziçi´nde Şafak Operasyonu 25 Şüpheli Gözaltında
Düziçi´nde Şafak Operasyonu 25 Şüpheli Gözaltında
Düziçi Emniyeti Asayiş Müdürlüğü Narkotik Büro Ekipleri tarafından ilçemizde 14 Ocak 2019 Pazartesi günü birçok adrese eş zamanlı operasyon düzenlendi.
Atatürkçü Düşünce Derneği Düziçi Şubesi tarafından ilçemiz okullarının ana sınıflarına “ATA BOYAMA KİTABI” dağıtıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Düziçi Şubesi tarafından ilçemiz okullarının ana sınıflarına “ATA BOYAMA KİTABI” dağıtıldı.
Atatürkçü Düşünce Derneği Düziçi Şubesi tarafından ilçemiz okullarının ana sınıflarına “ATA BOYAMA KİTABI” dağıtıldı.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar