Çanakalle Zaferini Unutmadık
Çanakkale`de bundan 100 yıl önce Osmanlı Devleti; Britanya, Kanada, Fransa ve Anzaklara karşı savaştı. Tarihi değiştiren savaş, Cumhuriyet`in ilk izlerini taşıyordu.
Tarih: 18.3.2015 09:18:04/ 2439okunma / 0yorum

Çanakkale`de bundan 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğu, Britanya, Kanada, Fransa ve Anzak güçlerine karşı savaştı. Tarihin akışını değiştiren, ülkelerin kaderini belirleyen Çanakkale Savaşı, yıkık bir imparatorluktan çıkacak genç Cumhuriyet`in ilk izlerini taşıyordu.

İşte bu büyük destanı, Atatürk`ün doktorlarından doktor Behçet Sabit Erduran, büyük zaferin kazanıldığı 18 Mart 1915 gününü yoğun ateş altındaki siperde an ve an kaleme almış.

Erduran "Artık bir şey görmüyorum, yalnızca şiddetli uçak gürültüleri duyuyorum. Mermiler oraya buraya düşüyor. İşte kıyametten bir gün!" diye tabir ettiği günü anlatan anıları ilk kez yayınlanıyor.

DESTAN SIHHİYECİLERLE BÜYÜDÜ

Çanakkale`de yazılan destan, Mehmetçiğe can katan sıhhiyecilerle büyüdü. O doktorlardan biri olan ve sonrasında Atatürk`ün de doktorları arasında yer alan Prof. Dr. Behçet Sabit Erduran`ın saklı kalmış `Çanakkale günlüğü` ilk kez yayınlanıyor. Çanakkale savaşını gün gün, hatta saat saat kaydeden Erduran`ın, Tamay Açıkel tarafından hazırlanan günlüğü önümüzdeki hafta İş Kültür Yayınları`ndan kitapçıların raflarında olacak.

İşte Erduran`ın gözünden 100 yıl önce bugün yaşananlar:

"DOSTUN KALBİNE ATEŞ"

"02.00: İşte yine mukabele ve müdafaa. Ne kadar doğru söylemişler… "Denizler uyur, düşman uyumaz." Fakat şu yiğitler ki gecenin karanlığında bile ateş saçıyorlar, ne gam!

06.10: Boğaz girişinden gürleyen iki top, sabah uykusuna çizgiyi çekti. On dakika var, yine ses yok.

09.10: Çanakkale üzerinde görünen iki uçaktan çift satıhlısı, evvelki tamimde bildirilen beyaz zemin üzerine siyah haçlı olarak, pek yükseklerden üzerimizden geçip Boğaz girişine doğru gitti. Onu da evvelki uçağımız takip etti. Tam altmış yıl önce Osmanlı Devleti`ne samimi bir dost, sadık bir müttefik suretinde uzatılan eller bugün o dostun kalbine ateşler döküyor. Kanını emmek, mahvetmek istiyor. İşte siyasetin, işte günümüz medeniyetinin gerçek yüzü!

 

10.10: Uçaklar bir bahar kelebeği gibi pek yükseklerden, belki beş binden şimşek hızıyla döndüler. Telefon, yedi zırhlı ve iki torpidobotun Boğaz girişine doğru ilerlediği haberini duyurdu.

 

"HAVA KATMANLARI YIRTILDI"

 

11.10: Uzaktan top sesleri işitilmeye başladı. Şimdi de Kumkale önlerinde bir gümbürtü… Boğaz girişinden bir torpidobot ve bir zırhlı göründü.

11.15: Birincisi Triumph, ikincisi Agamemnon. Üçüncü, Kumkale önünde duruyor. Dördüncü Lord Nelson ötekilere katılmak üzere. Dördü birlikte, ikişerli olarak Karanlık Liman`a doğru ilerliyorlar. (...) Karanlık Liman`a ilerleyenler Halileli`ni dövüyor.

11.30: Agamemnon yeniden Çanakkale içinde duman sütunları çıkardı. İkinci de o şekilde geçerken, ben, pansuman çadırıma gelecek düşüncesiyle geri döndüm. Dört zırhlıdan ikisi Karanlık Liman`a doğru ilerliyor. Birisi Mecidiye`ye [Rumeli Mecidiye Tabyası] ateş ediyor. Orada fırtına sesleri çıkarıyor. Birbirini takip eden mermilerin süratinden hava katmanları yırtılmaya başladı. Zırhlılar altı oldu. Mesudiye dumanlar içinde. Hain düşman, bütün lanetiyle ateş püskürüyor ve yalnız teçhizatına güveniyor.

12.35: Mecidiye de ateşe başladı; düşmanı zor durumda bıraktı. Yine yaylım ateşe devam ediyor. Off dehşet içinde döndüler. Bugüne kadar bir ay oluyor, Allah için böyle bombardıman görülmedi. Etraf alevler, gümbürtüler, dumanlar içinde.

 

"KIYAMETTEN BİR GÜN"

 

13.00: Sarsıntılar, gümbürtüler yeri sarsıyor, oynatıyor. Dardanos`a hücum edenlerden ikisi, tam ortadan mayın hattına yakın Kepez ile Baykuş arasındaki birleşme hattı üzerinde. Muharebenin şiddetlendiği an.

13.20: (...) Fransız zırhlısının [Bouvet], ikinci bir hamleyle dumanlar yükselen tarafı daha batmadı. Yavaş yavaş başını Mecidiye`ye çeviriyor. Hain gaddar o yarasıyla yine döndü. Son dönüşü olur inşallah! Bir mermi de bize düştü.

 

13.50: İki oldu. Yine evvelki yere isabet. 150 metre ileriye… İlk heyecan bizi yüksekteki bir taş yığınının yanına kadar götürdü. Yaralı olduğu haber verilen zavallı vatan evladı sedyeye konamayacak durumda diye koşup yanına gittim. Cesedine koşmuşum. Yirmi dakika önceki patlamayla yan tarafından yara alan düşmanın sulara gömüldüğünü görünce "Allah!" diye sevinçle haykırmaktan kendimi alamadım.

14.25: Beş torpidobot süratle, batan geminin sahasına koşuyor.

14.50: Ateş bütün şiddetiyle arttı. Zırhlılar ve bir dretnot içeri sokuldu. Hep Mecidiye, hep Mecidiye. Şerafettin Bey`den, Çimenlik istihkâmı cephanesinin, açıkta kalan barut hartuçlarıyla ateş aldığını işittim; içim yandı, tutuştu. Allah kahretsin artık! Mustafa Ağa`nın evinin yanına düşen mermi yüzünden çadırın yanında kalamadık. Bir toprak oyuğun içindeyiz. Artık bir şey görmüyorum, yalnızca şiddetli uçak gürültüleri. Mermiler oraya buraya düşüyor. İşte kıyametten bir gün!

 

"ALLAH BÜYÜKTÜR BİR FRANSIZ`DAN GÖTÜRÜR BİR İNGİLİZ`DEN"

 

15.40: Sıhhiye çadırının yanına düşen parça, sıhhiye onbaşılarını yukarı çıkarttı. Sahada on zırhlı ve dretnot durmadan ateş saçıyor. Bunları kaçırtan, kahraman Mecidiye ve Hamidiye olsa gerek. Uçaktan eser yok. Hainler, etkili atışları gördükçe yavaş yavaş çekiliyorlar.

16.20: Obüslerin önünde bulunan iki bacalıya bir mermi isabet etti ve gemiyi dumanlara boğdu. (...) Allah büyüktür; bir Fransız`dan götürür, bir İngiliz`den.

17.10: Sahadaki sakat zırhlının yanında bir kruvazör ile Halileli önlerindeki zırhlı ve Baykuş`a doğru gelen zırhlı artık hep Rumeli obüslerine, isabet ettiremediği yerlerin tepelerine şarapnel yağdırıyor.

 

"VE DARDANOS`UN ZAFERİ"

 

17.30: Sahadaki dört ayrı zırhlı hep obüslere ateş ediyor. Yavaşça kımıldayan ve başını Mesudiye`ye çeviren yaralı zırhlı, Mesudiye`den yediği bir mermiyle dumanlara büründü. Mesudiye bütün imanıyla ateş ediyor.

 

18.00: Dardanos da onu denizin dibine sokmak için ateş yağdırıyor. Günbatımının hüzünlü anları. Yaralı zırhlının kapkara dumanlar içinde silinip yok olması Mesudiye ve Dardanos`un zaferini gösteriyor.

18.50: Artık gecenin başlangıcı… Güneş sağımızdaki turunculuklarda battı. Hilalin bu ikinci gecesindeki nuru pek narin, incecik. Ne tesadüf ki gökyüzü de ateş gibi kıpkırmızı.

 

"ÜÇ BİN YARALIYA İKİ ÜÇ DOKTOR"

 

Doktor Behçet Sabit, 29 Nisan`daki büyük kara taarruzu sırasında da olanları günlüğüne işliyor:

04.15: (...) Yağmur yağıyor, çok üşüten, sert bir poyraz esiyor. Yaralı taşıyan arabaları, yaya kafilelerini geçip esintiler, top gürültüleri arasında yarım saat süren bir yolculuktan sonra denilen yere geldik. İki üç doktorla üç bin yaralıya yetişmeye çalışmanın, tıp adına olmasa bir cinnet, bir cinayet sayılacağı, İstanbul`a yazılmıştı. Yine değişen bir şey yok. Her şeyin bir sınırı vardır. Bu durum bütün sınırları aştı.

16.05: Arıburnu önlerinde iki tane nakliyenin balıksırtı gibi yattığını görüyorum. Mutluyum. Sahada gördüğüm on iki zırhlının, on iki gaddar canavarın sarsıntıları, iniltileri devam ediyor. Allah yardımcımız olsun. (Kaynak: Vatan)
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
ŞEHİDİMİZİN BABA OCAĞINDA MEVLİD-İ ŞERİF´E OKUTULDU
09 Nisan 2022 Cumartesi günün, jandarmaya ait aracın, Adana - Kozan karayolunda, özel bir otomobil ile çarpışması sonucu araçta şehit olan, Düziçili Uzman Çavuş Yusuf Avan Mevlid-i Şerif Okutuldu.
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
KAR YAĞIŞI DÜZİÇİLİLERİ ŞAŞKINA ÇEVİRDİ
11 Mart 2022 Cuma sabahında İlçemiz Düziçi´nin yüksek kesimlerinde görünen kar öbekleri ile yeni güne merhaba dedi.
25. Uluslararası Geleneksel  “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
25. Uluslararası Geleneksel “Ekmek ödüllü Şiir Yarışması”
Osmaniye Ozanlar Şairler Yazarlar Derneği (OŞYAD) organizasyonu ile düzenlenmekte olan “Uluslararası Ekmek Ödüllü Şiir Yarışması”nın 25.´ncisine başvurular başladı.
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
MERSİN´DEN DÜZİÇİ´NE UZANAN BİR DOLANDIRICILIK İDDİASI
Gazetemiz sayfasına gelen bir dolandırırlık ihbarı üzerine harekete geçerek, söz konusu dolandırıldığı iddia edilen şahsın annesi gazetemize şu açıklamalarda bulundu.
 SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
SOKAK HAYVANLARI İÇİN MAMAMATİK UYGULAMASI BAŞLADI
Kış aylarında su ve yiyecek bulmakta zorlanan sokak hayvanları için, ilimiz Osmaniye şehrinin merkezi noktalarına yerleştirilen “Mamamatik Kutuları” sokak hayvanları için hizmet vermeye başladı.
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
MUHTAR, BİR TIR KÖMÜR DAĞITTI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna sosyal medyadan başlattığı kampanya çerçevesinde yardımseverlerin destekleriyle temin edilen kömürleri vatandaşların evlerine teslim etti.
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
KAYMAKAMLIK HALK GÜNÜ YAPTI, SORULARIN ARDI ARKASI KESİLMEDİ
Düziçi Kaymakamlığı tarafından 20 Ocak 2022 Perşembe, günü saat:11.00da İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde “Halk Günü” toplantısı yapıldı.
 TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
TİCARET VE SANAYİ ODASI İLE TİCARET BORSASI DÜZİÇİ ŞUBELERİNİN HİZMET BİNASININ AÇILIŞI YAPILDI
Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası Düziçi Şubelerinin Hizmet Binasının açılışı Vali Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne ve protokol mensupları tarafından yapıldı.
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
DÜZİÇİ ÇARŞI MERKEZİNDE SİLAHLI KAVGA
Düziçi Çarşı merkezinde meydana gelen silahlı kavgada 1
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
MUHTAR SUNA´DAN KÖMÜR YARDIMI KAMPANYASI
Düziçi Karşıyaka Mahalle Muhtarı Mehmet Suna, İhtiyaç Sahibi Ailelelerin Bu Soğuk Kış Günlerinde Üşümemesi İçi "Kömür Yardımı Kampanyası" Başlattı.
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
DÜZİÇİ´NDE 1. KARNE ŞENLİĞİ FESTİVALİ DÜZENLENDİ
Düziçi Belediyesi tarafından bu yıl birincisi düzenlenen "1.Karne Şenliği" Büyük ilgi gördü. 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 13.30 da Çocuk Köyünde başlayan şenlik akşama kadar devam etti.
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
CİNSEL İSTİSMAR SUÇUNDAN GÖZALTINA ALINDI
İlçemiz Düziçi´nde 17.01.2022 günü, cinsel istismar şüphesiyle yakalanarak gözaltına alınan şahıs mahkemeye çıkarıldı.
DÜZİÇİ´NDE KAR  HEYECANI
DÜZİÇİ´NDE KAR HEYECANI
Düziçi´nin Yüksek Kesimlerine ve Yaylalarına Dün Akşam Saatlerinden İtibaren (17 Ocak 2022) Başlayan Kar Yağışı Devam ediyor.
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
EMNİYET´TEN SUÇLULARA TAVİZ YOK
Emniyet güçleri ilimzi genelinde suçlulara göz açtırmıyor.
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
YAKKABI HIRSIZLIĞI YAPAN ŞAHISLAR DÜZİÇİ POLİSİNDEN KAÇAMADI
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Sekiz (8) çift ayakkabı hırsızlığı yapan A.Ö, ile M. Ç İsimli Kişileri Ormaniye Merkezde Yakaladı.
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
DÜZİÇİ´NDE UYUŞTURUCU OPERASYONU
Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği Ekipleri, 15 Ocak 2022 günü Uyuşturucu Kullanma ve Satma Suçu İşleyen A.F.Ö, ile E. D İsimli Kişileri Yakaladı.
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
DÜZİÇİ´NE UYUŞTURUCU SOKMAYA ÇALIŞAN ŞAHIS YAKALANDI
İlçemiz Düziçi´ne uyuşturucu sokmaya çalışan şahıs Düziçi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ilçe girişinde kıskıvrak yakalandı.
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
ÜLKÜ OCAKLARI İL BAŞKANI DÜZİÇİ´Nİ ZİYARET ETTİ
Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanı Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarını ziyaret etti. 18 Aralık 2021 Cumartesi günü gerçekleşen ziyaretle ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Düziçi Ülkü Ocakları Başkanı Kemalettin Geçit " Ülkü ocakları Osmaniye İl Başkanımız Burak Bulut, Düziçi Ülkü ocaklarımızı ziyaret ederek Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi. Bu güzel giyaretinden dolayı başkanımıza teşekkür ediyor saygılarımızı sunuyoruz" dedi. Haber:Zeki Kurultak Teşkilatlarımızın çalışmaları hakkında bilgi aldı ve ‘Ülkücü Duruş´ konulu Seminer gerçekleştirdi.
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
Yarbaşı Belediyesinde asgari ücret 4500 olarak güncellendi
YARBAŞI BELEDİYESİNDE ASGARİ ÜCRET 4500 TL OLDU Konuyla ilgili olarak sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Yarbaşı Belediye Başkanı Mustafa Kaynar "Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu´nun talimatıyla Belediyemizde asgari ücret 4500 tl olarak güncellenmiştir."dedi. Haber:Zeki Kurultak
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
SOKAK CANLARI İÇİN MAMA DAĞITILDI
İlçemiz Düziçi´nde sahipsiz sokak canlarının beslenmesi için öğrencilere paketler halinde mama dağıtıldı.
 YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
YEĞENİNİ ÖLDÜREN ZANLI TUTUKLANDI
4 Aralık 2021 Cumartesi günü arazi anlaşmazlığı yüzünden çıktığı iddia edilen tartışmanın büyümesi üzerine yeğeni Hasan Homak´ı tüfekle öldürdüğü iddiasıyla aranan şüpheli H. M. Jandarma eplerince evinin yakınındaki ormanlık alanda yakaladı.
E-Gazete
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar